Председателят на Върховния административен съд Георги Колев лично ще председателства петчленния съдебен състав по делото за лиценза на Корпоративна търговска банка. Делото все още не е насрочено, въпреки че се очакваше то да бъде в края на февруари.
Определянето на съдебния състав е станало в присъствието на Колев, неговите заместници и шефовете на отделения. Със системата за случайно разпределение на делата е бил избран съдия-докладчикът, това е Росен Василев, командирован от Окръжния съд в Благоевград. Останалите трима магистрати, които ще решават ключовото дело са Милка Панчева, Александър Еленков и Наталия Марчева.
Преди десетина дни премиерът упрекна съда за бавните темпове, с които се движи делото за лиценза на КТБ. Колев отрече да има умишлено забавяне на делото, но прие критиките, защото случаят бил от изключителна обществена важност. Той прогнозира, че до средата на април делото ще бъде гледано от петчленния съдебен състав
Председателят на ВАС е наказателен съдия и за първи път ще решава административен спор заяви. Сега Колев и четиримата магистрати и трябва да решат правомерно ли тримата първоинстанционни върховни съдии са отхвърлили жалбите на основните акционери срещу решението на БНБ, с което беше отнет лицензът на КТБ. Ако решението бъде потвърдено, ще може да се възобнови делото за несъстоятелността на банката, което временно е спряно в Софийския градски съд.
Междувременно в официална молба до председателя на ВАС упълномощените представители на акционерите в КТБ призоваха за пълна прозрачност при определянето на съдиите. "С оглед на големия обществен интерес и избягване на всякакви съмнения в обществото и евроатлантическите стратегически партньори на Рбългария ...., ви молим да се разпоредите да се проведе открит и публичен случаен избор на определяне на съдия-докладчик и на съдиите от петчленния състав на ВАС, които ще разгледат частните жалби, подадени против определение №363/13.01.2015 по описа на ВАС, на който да поканите да присъстват всички жалбоподатели по административно дело № 14782/2014 г. на вАС, Посланиците в България на всички държави членки на ЕС, Президентът на РБългария, Председателят на НС, Омбудсманът на РБългария, Членовете на ВСС, Главният прокурар на РБългария, Министърът на правосъдието на РБългария и журналисти, наблюдаващи съдебната система от всички български медии", аргументираха молбата си акционерите. По този начин ще покажете на българското общество, на държавите от ЕС и на ЕК, че българското правораздаване е открито, прозрачно, както и че реформата на съдебната система е в реален ход, а не е само имитация и на думи", се подчертава в документа.
До разглеждането на делото от петчленен сътав на ВАС се стигна, след като тричленката прие като недопустими жалбите на акционерите в КТБ срещу отнемането на лиценза на банката поради липса на правен интерес и отказа да разгледа делото и да се произнесе по съществото на спора законосъобразно ли е отнет лиценза на КТБ за извършване на банкова дейност.
Представителите на акционерите аргументират жалбата си срещу отнемането на лиценза на банката, с това че се нарушава правото им на глас в общото събрание на акционерите и правото на дивидент. След поставянето на банката под специален надзор контролът се извършва от назначените от БНБ квестори, които са под пряко ръководство на надзорния орган и не могат да защитят ефективно правата на банката, тъй като в това си качество се намират в конфликт на интереси, посочиха жалбоподателите
Една от тримата съдии в това производство - Соня Янкулова, подписва с особено мнение, като в мотивите си обявява, че при установените по делото факти и действащата нормативна уредба жалбоподателите имат право да оспорят решението на Управителния съвет на Българска народна банка.
"В Определението от 13.01.2015 г. по адм. дело № 14782/2014 г. съдът следва практиката си по други дела да тълкува стеснително понятието "правен интерес" като предпоставка за допустимост на административната жалба. Според съда, ако индивидуалният административен акт/в случая решението на УС на БНБ/ не е адресиран пряко до лицето, същото няма право да го обжалва независимо, че последиците от този акт имат неблагоприятно отражение в неговото правно и имуществено състояние. ВАС отказва да правораздава не само в случая с КТБ , но и в много други случаи, известни предимно в юридическите среди", сочи в свой коментар и адвокат Стефка Атанасова.
Според Атанасова това е много лоша тенденция, която води към поредица от дела срещу България в Европейския съд по правата на човека. Има голяма вероятност по такива дела държавата ни да бъде осъдена, а обезщетенията да ги плащаме всички ние-данъкоплатците.