Необходима е подкрепа за развитието и финансирането на малките и средни предприятия и за насърчаване на инвестициите в сектор "Земеделие". Около тези икономически приоритети се обединиха президентът Росен Плевнелиев и представители на Парламентарната група на ДПС. Днешната среща на "Дондуков" 2 се проведе в рамките на Месеца на политическите консултации на държавния глава с парламентарно представените политически сили, предаде БГНЕС.
"Бих одобрил всякакви усилия за целенасочена подкрепа за осигуряване на перспектива на семейните, малките и средни предприятия в България и оздравяване на бизнеса им", каза Плевнелиев.
Той настоява за специфични мерки за осигуряване на средства и за различните видове земеделие. "Планинските и селските региони на страната се нуждаят от една разумна политика, а България има много възможности и потенциал за насърчаване на развитието на алтернативното земеделие", посочи президентът. Той е убеден, че и занапред селското стопанство ще бъде един от стратегическите отрасли не само в национален, но и в световен мащаб.
"Изключително доволни сме от това, че президентът се съгласи с тезите и акцентите, които имаме като Движение за права и свободи в сферата на икономиката и в сферата на развитието на страната ни. Това би трябвало да бъдат семейният, малкият и среден бизнес и в частност в сектора земеделие - малките ферми и фирми”, каза пред медиите съпредседателят на ДПС Мустафа Карадайь.
Според него инвестиции в страната са нужни, "в сферата на инфраструктурата вече се правят, но инвестициите от другата страна, които са за поминък и заетост на хората, са по-важни". "Това развитие минава през полагане на усилие и стимулиране от страна на държавата на семейния, малкия и среден бизнес", допълни Карадайь.
Той определи настоящия президентски мандат на държавния глава като "много наситен с политически процеси, от които можем да съдим за важността на самата президентска институция".
Представителите на движението декларираха, че парламентарната група ще продължи да бъде конструктивна и диалогична опозиция на управляващото мнозинство. Плевнелиев от своя страна благодари на ДПС за отстояването на тази позиция и пожела успех на новото партийно ръководство, което до конгреса ще продължи да се управлява от трима съпредседатели.
От ДПС казаха, че ще продължат да участват в политиката за стабилизиране на страната и призоваха и останалите партии в България "да се държат конструктивно". "Настоящата геополитическа ситуация и положение изискват все повече наличие на стабилност и сигурност, а главна отговорност за това носят политическите сили в парламента, които формират управляващото мнозинство", отбеляза съпредседателят на движението Четин Казак, който е предложен за лидер на ДПС на мястото на изгонения Лютви Местан. Според него стабилното управление на страната е жизненоважно, особено в разгара на мигрантската криза.
От ДПС потвърдиха пред държавния глава подкрепата си за провеждането на съдебна реформа. "Ще подкрепим всички разумни идеи, които водят до наличието на една истински независима и справедлива съдебна система, отговаряща на очакванията на гражданите, без обаче да е изложена на външни неправомерни влияния. Ще подкрепим смислените идеи в предлаганото антикорупционно законодателство и ефективните механизми, които обаче да не бъдат употребявани като лостове за саморазправа с политически опоненти", подчерта Казак.
По време на разговора на "Дондуков" 2 беше обсъдена необходимостта от засилването на дебата за "Националната програма за развитие "България 2030", както и мерки за преодоляване на демографската криза у нас. ДПС посоча като тежки проблеми за решаване и гарантирането на образование и заетост сред ромското малцинство.