Президентът Росен Плевнелиев предлага национален референдум по въпроси, свързани с мажоритарния избор на част от депутатите, задължителното и електронното гласуване.
В обръщение към нацията днес, излъчено по БНТ и БНР, държавният глава заяви, че ще се възползва от правото, което му дава законът и ще предложи на парламента да вземе решение за произвеждане на национален референдум с три конкретни въпроса:
- "Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?",
- "Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?",
- "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?".
Президентът предлага референдумът да се произведе съвместно с предстоящите през май избори за европейски парламент и допълва, че по този начин, с възможно най-малко средства, обществото ще изрази позиции по важни въпроси, които се отнасят до политически права на българските граждани, които са в основата на демокрацията.
Росен Плевнелиев апелира към депутатите да вземат решение за провеждането на референдум по тези въпроси и смята, че допитването ще помогне за стабилизиране на институциите в България и за повишаване на общественото доверие.
Росен Плевнелиев подчерта, че като президент вижда своята задача да работи за това пряката демокрация да заема все по-видимо място в обществения живот. Днес се оплакваме от недостатъчна легитимност, ниско доверие и отчуждение на гражданското общество от политическите процеси, но даваме ли шанс на хората да си кажат думата, попита държавният глава.
Той отбеляза, че много политици през годините на прехода са се изявявали като "говорители" на народа, но са бягали от най-прекия и сигурен път до автентичната воля на народа - референдума. Президентът подчерта, че референдумът е средство за постигане на истинска и устойчива демокрация.
"Чрез референдума, като инструмент на пряката демокрация, народът по ясен и категоричен начин ще изрази своята воля. Няма друг механизъм, който в същата степен да дава гаранции за широк дебат в обществото и след който можем да имаме задължително решение, обвързващо политиците", каза Плевнелиев.
По думите на президента в обществото днес едва ли има по-дискутирана тема от това какви да бъдат избирателната ни система и начинът на гласуване. Росен Плевнелиев посочи, че честите промени в изборния закон са показател, че не сме намерили устойчиво решение и допълни, че тази нестабилност може да бъде преодоляна чрез произнасянето на суверена за основни принципи и правила на избирателната система. Днес имаме нужда от закон, който отговаря на очакванията на мнозинството от гражданите, а не само на политиците, каза Плевнелиев.
Президентът изтъкна, че избирателната ни система се нуждае от гаранции, че гражданите са представени, за да се върне доверието и да се преодолее апатията на голяма част от избирателите. Държавният глава посочи, че предложението за незадължителна преференция в партийните листи в проекта за нов Изборен кодекс не отговаря изцяло на исканията на българските граждани - за мажоритарно начало в изборите.
Плевнелиев отбеляза, че смесената избирателна система съчетава предимствата на мажоритарната и пропорционалната и намалява недостатъците им. Сред позитивите на смесената система, посочени от президента, са преодоляване на разединението в обществото и стабилизиране на партийната система, тя запазва партийното многообразие, но се гласува и за личности.
Според президента задължителното гласуване ще даде възможност за участие не само на активните граждани, но и на хората, които са се отчуждили от политическия живот. "Колкото повече граждани изразят воля, толкова по-легитимни са изборните резултати и по-стабилни са институциите. Хората, които ни управляват, не трябва да бъдат избраници само на твърди партийни ядра", смята държавният глава.
Президентът посочи още, че задължителното гласуване е инструмент, с който ще се противодейства на най-порочните практики - корпоративен, манипулиран, организиран или купен вот и допълни, че само с повишаване на избирателната активност, ще се намали тежестта на тези гласове. Президентът отбеляза още важността на въвеждането на електронното гласуване.
Плевнелиев изтъкна, че то не е просто улеснение, а доказателство, че българската държава мисли за своите граждани, където и да са те по света. Този начин на гласуване води до повишаване на избирателната активност и е инструмент за повишаване авторитета на институциите, отбеляза държавният глава. Според президента манипулацията на изборите би била невъзможна при всеобщо участие.
"Днес почти половината от българските избиратели се въздържат от гласуване. Тази ситуация става все по-неприемлива и налага радикална промяна. Трябва да върнем смисъла от гласа на хората и да му придадем значимостта, която заслужава и която му се полага", каза Плевнелиев.
Президентът Плевнелиев посочи, че с изложените в обръщението аргументи и след широки консултации с представители на обществеността, е решил да инициира този референдум. "Нека гласът на народа бъде чут, а не купен. Нека всеки има отношение и мнение за бъдещето на нацията, а не бъдещето да е заложник на манипулатори или търговци на гласове", апелира държавният глава.