Държавният глава Росен Плевнелиев смята, че хората в държавната администрация трябва да бъдат мотивирани включително и с бонуси. Според него, е недопустимо хората сами да си плащат премии, какъвто случай имаше с ръководител на Агенцията по вписванията. За подобни случай, по негово мнение, трябва да има наказание, предаде БТА.
Президентът коментира и друг наболял въпрос – проблемите в здравната система. Според него, здравната реформа у нас предстои. Той е задал три приоритета, по които ще работи в рамките на програмата "България 2020" - електронната здравна карта, реформата в спешната помощ, темата за пазара на цени и услуги в здравеопазването.
Росен Плевнелиев съобщи, че правителството от следващата седмица започва срещи с министри в различен формат, по конкретни идеи на президентството по решаване на наболели проблеми, независимо дали в здравеопазването, електронното правителство или в други сектори на обществения живот.
Междувременно от МВР съобщиха и за последваща среща на Росен Плевневлиев с вицепремиера Цветан Цветанов. Президентът е бил запознат с хода на възстановителните работи и резултатите от предприетите от правителството мерки за преодоляване на последствията от бедствието в Хасковски регион. По време на срещата двамата са обсъдили бъдещите стъпки за недопускане на такива тежки случаи, а именно - законодателни инициативи за реформиране на водния сектор.
Президентът Плевнелиев раздели мерките на три основни групи – свързани с подпомагане на хората, пострадали от бедствието, с критичната инфраструктура и най-важните - дългосрочните решения, чрез които държавата не просто да овладява кризи, но и да работи превантивно за недопускане на щети и човешки жертви.
Той постави акцент върху наложителната необходимост от реформа във водния сектор, за да се адресира системно, ясно и категорично проблемът. Президентът посочи, че тази реформа е важна не само заради това какво се случва, когато има неизяснена собственост, но и е съществена предпоставка за договарянето на България и Европа в следващите оперативни програми 2014-2020 г. В тази посока Плевнелиев очерта два съществени аспекта.
Единият е категорично изясняване на собствеността - собственик, оператор, концесионер, за да се постигнат ясни регистри за собственост, ясно носене на отговорност, ясни правила. Вторият е законодателна промяна в Закона за устройството на територията – държавата да обяви всички язовири за съоръжения Първа категория. Тогава ДНСК ще има ясни правомощия да проверява и контролира строителството и ремонтите на всяко едно водно съоръжение. Той посочи и изискванията към работата на Комисията по бедствията и авариите, отчитайки важните промени настъпили през последните две години – не просто да се реагира на критична ситуация, а да се действа превантивно при оценен от експерти риск.