На учебния полигон "Ново село" държавният глава призова Народното събрание да подкрепи в тяхната цялост и интегритет 9-те приоритетни проекта за модернизация на Българската армия. Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев присъства на заключителния етап на тактическото учение "Ответен удар 16" с участието на военнослужещи от българските и американските Сухопътни войски.
"Днешното учение е и добър повод да обсъдим перспективите за изпълнението на Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили до 2020 г.", посочи пред журналисти президентът.
Държавният глава отбеляза, че сега се навлиза във фазата на конкретно планиране, договаряне и изпълнение, което трябва да се случи прозрачно и ефективно.
"Считам, че няма да изпратим добър сигнал към Въоръжените сили, ако само няколко месеца след като беше приета Програмата за развитие, една голяма част от приоритетните проекти бъдат "отрязани" и се даде път само на един или два от тях", заяви президентът Плевнелиев.
Държавният глава подчерта, че процесът на модернизация е важен както за Военновъздушните сили, така и за Сухопътни войски и Военноморските сили.
"Правителството ще има достатъчно възможности да определи през следващите години значимостта на всеки от проектите", добави още президентът.
Учението за сертифициране на Механизирана пехотна батальонна група, с командир подполковник Тихомир Димчев, се провежда от 11 до 21 април. Механизираната пехотна батальонна група от състава на Сухопътни войски на Република България е сформирана и подготвена от 2-ра механизирана бригада, усилена с формирования за специални сили, танкови формирования, защита на силите, противовъздушни, психологически операции, разузнаване, гражданско-военно сътрудничество, логистично осигуряване, военна полиция, ВВС и ВМА.
Върховният главнокомандващ даде висока оценка на изпълнението на задачите на учението, чиято цел беше цялостна оценка на готовността на щаба и формированията на Механизираната пехотна батальонна група за развръщане и участие в съвместни операции с партньорите ни от НАТО. "Видяхме едни мотивирани български воини, които се интегрират успешно със своите партньори и които показаха много добри умения", заяви президентът.
В тактическото учение "Ответен удар 16", чиято тема бе "Действие на Моторизираната пехотна батальонна група като противодесантен резерв”, имат участие над 700 военнослужещи от Сухопътните войски на Българската армия, както и 35 военнослужещи от Сухопътните войски на САЩ в Европа.
Сред демонстрираните пред президента Плевнелиев способности са нанасяне на авиационни удари по противников рейдови отряд, стоварване на тактически въздушен десант, извършване на маньовър и заемане на временни огневи позиции от самоходна артилерийска и минохвъргачна батарея, евакуация на ранени военнослужещи.
По време на учението е използвана бойна, транспортна, инженерна и специализирана техника, вертолети, самолети.
Оценяването на действията на бойната група се извършва от комисия от Командването на Сухопътните войски и Силите на САЩ в Европа.