Висшият мюсюлмански съвет на мюсюлманското вероизповедание излезе с декларация по повод присъдите по делото за радикален ислям в Пазарджик. Духовниците заявяват, че не смятат за справедливо "наши съграждани да бъдат обвинявани за религиозната си дейност, тъй като това е конституционно гарантирано право".
От мюсюлманския съвет намират, че тълкуването на канонични постулати от светски институции е грубо вмешателство в религиозните дела и неестествено за демократичните устои на нашата страна.
"Декларираме, че подкрепяме нашите съграждани, колеги, братя и сестри", заявяват от Висшия мюсюлмански съвет и посочват, че категорично не приемат твърдението, че със свои действия те са застрашили националната сигурност, обществения ред и са подкопали устоите на конституционно установения ред в България, като насаждали етническа и религиозна омраза, предаде БТА.
От Висшия мюсюлмански съвет заявяват също, че са силно притеснени, че с подобни актове се уронва авторитетът на религиозната институция на мюсюлманите, като същевременно се подлага на постоянно съмнение авторитетът на тези обществено ангажирани личности, на които мюсюлманската общност и администрацията на изповеданието разчитат особено много и имат нужда от тяхната административна и религиозна компетентност за ефективното упражняване на гарантираното право на вероизповедание - индивидуално, колективно, публично и чрез обучение.
В декларацията се посочва също, че "никога в нашата история духовници от което и да е изповедание, какъвто е случая с нашите служители, не са изправяни масово пред съд с обвинения свързани с тяхната религиозна дейност".
Делото за проповядване на антидемократична идеология се проточи доста време. Обвиняеми бяха 13 имами в Пазарджишко. Имамът на джамията в кв. "Изток" Ахмед Муса Ахмед отнесе най-тежката присъда и ще лежи 3 години зад решетките. С неговата ефективна присъда, две условни присъди и 10 глоби делото за проповядване на радикален ислям в приключи.