Прокуратурата е направила извод, че допуснатите нарушения в ЕРП-тата не представляват престъпление от общ характер, затова не е започнало разследване.
Това каза говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова по Нова телевизия.
Тя уточни, че при тези допуснати нарушения самият регулатор е ангажирал административно-наказателната отговорност на дружествата.
Предприети са били действия за отстраняване и санкциониране на провинилите се дружества. Прокуратурата може да направи извод дали е извършено престъпление или не, подчерта Арнаудова.
Затова дали е извършено нарушение, какъв е обемът му и как точно са били престъпени законовите разпоредби е преценка на административно наказващия орган. Той може да бъде коригиран от съответния административен съд.
Всички нарушения, за които е била сигнализирана прокуратурата, са преценявани през призмата на това дали представляват в крайна сметка престъпление, каза още прокурорът.
Прокуратурата е била сезирана за злоупотреби от страна на трите електроразпределителни дружества още преди 3 години.
Сигналът е бил изпратен до тогавашния обвинител номер 1 Борис Велчев.
За това, че прокуратурата е бил сезирана, става ясно от копие на резюме на първия регулаторен одит, който комисията е направила в трите дружества. Документът е с подписа на бившия шеф на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
Още тогава държавното обвинение е било алармирано, че голяма част от дейностите си компаниите са прехвърлили на свързани с тях дружества без знанието на контролиращите органи. По този начин те са увеличи значително разходите си, което се отразява на цената на тока, която плащаме.