Главният прокурор Сотир Цацаров да постанови независимо разследване на търга за автомагистрала "Хемус" и на данните, изнесени от съдия Румяна Ченалова, за кадровата роля на Делян Пеевски в съдебната система. За това настоя лидерът на излязлата в опозиция на властта ДСБ.
"Разследванията да бъдат възложени на публично известни прокурори, които да се отчитат пред обществото, а при разследването главният прокурор да поиска международно съдействие от държави-членки на ЕС", призова Кънев от Варна. И допълни, че ако Цацаров не го направи, за него лично "ще се затвърди убеждението, че Цацаров е елемент от тази тенденция за зависимост на властта от кръгове около ДПС, а не нейн естествен противник, каквато трябва да бъде функцията на тази институция".
Според лидера на ДСБ "властта в България изпада в опасна зависимост от ДПС и от икономическите и медийни кръгове около него". Основните публични знаци за това са именно сделката за АМ "Хемус" и данните, изнесени от съдия Румяна Ченалова, за кадровата роля на Делян Пеевски в съдебната система, посочи депутатът.
"Тези данни са изнесени от един човек, който не трябва да бъде глас на съвестта в нашето общество. И за да не бъде така, те трябва да се разследват", изтъкна той.
"По начина, по който беше извършена, поръчката за изграждането на първите два лота на автомагистрала "Хемус" компрометира цялостния проект. Проектът за довършване на "Хемус" в момента е под заплаха, както от гледна точка на възможностите за неговото законосъобразно развитие, така и от гледна точка на възможността на бюджета да го плаща, ако цените продължават да бъдат 60 на сто над планираните", смята лидерът на ДСБ.
Според него обществената поръчка е "непрозрачна, с победители анонимни офшорки, зад които прозират интересите на най-големите олигарси в страната".
Липсата на прозрачност около поръчката и достигнатият краен резултат са сред многото основания да бъде поискана оставката на ръководството на Агенция "Пътна инфраструктура", категоричен е реформаторът, излязъл пръв в опозиция на властта. Кънев очаква да чуе позицията на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова и на премиера Бойко Борисов, които са обавили проекта за приоритетен.
"Новият десен проект не е закриване на ДСБ или отделяна на части от нея, а засилване на партията, защото без силни Демократи за силна България в България няма силна десница. Това в последните 10 години се доказа многократно", заяви още Радан Кънев.
На 23 януари ще има национално съвещание на общинските и областните лидери на ДСБ заедно с кметовете и общинските съветници на партията, а на 13 март ще се събере Националното събрание. На тях ще бъдат обсъждани сериозни решения за преструктуриране на партията, промяна в нейния устав, промяна в нейното политическо позициониране и организационно укрепване, обяви още Кънев.
По думите му на този етап не се мисли за коалиции, защото формата на междупартийни коалиции в дясното е изчерпана. Ще ес търси обаче разширяване на подкрепата около ДСБ, привличане на широки граждански политически кръгове с общи позиции към настоящото управление и с общо виждане за нуждата от реформи.
"Аз виждам една много остра кризисна ситуация в страната. Какво ще стане до март, дали дотогава няма всички партии в Реформаторския блок да са опозиционни, дали дотогава сегашното правителство изобщо ще е на власт в този си вид, е нещо, което не може да се предвиди. Както малцина в момента, в който ДСБ излизаше в опозиция, знаехме, че това ще доведе до бърза политическа криза", коментира той.
Той е чакеторичен, че "без ДСБ не може да се управлява България - в сегашната ситуация на недоверие вътре в обществото, на необходимост от реформи и на силно разколебано доверие към България от западните й партньори".
"Реформаторският блок беше слаб в налагането на реформи, поради липса на единство", заключи Радан Кънев.