По време на първото си посещение в Брюксел новият ни президент Румен Радев изобщо не е повдигнал темата за отношенията с Русия и отмяна на санкциите срещу Москва заради анексирането на Крим от Украйна. Държавният глава е поискал от европейските институции повече помощ за охрана на българската граница.
"Санкциите изобщо не са темата към момента", заяви Радев след срещата си с председателя на Европейския съвет Доналд Туск в понеделник. Той каза, че е получил от Туск обещание за по-голяма помощ, но засега нямало "нищо конкретно". "Има пълно разбиране за проблемите, очаквам още по голяма помощ. Дори господин Туск ме помоли да имам по-конкретни неща за бъдещата ни среща", каза Радев пред журналисти.
Според него е по-добре редовно правителство да излъчи новият български еврокомисар след оттеглянето на Кристалина Георгиева. "Кое е по добре - служебното правителство да излъчи еврокомисар по време на една много остра предизборна кампания или това да бъде ангажимент на следващото правителство?", попита риторично президентът.
За разлика от него обаче служебният премиер Огнян Герджиков, още преди да бъде назначен на поста каза, че според него еврокомисарят трябва да бъде излъчен от служебния кабинет, посочва Медиапуул.
Преди официалните си срещи в Брюксел Радев коментира пред изданието Euroactiv, че не вижда каква е практическата полза от санкциите срещу Русия, тъй като загубите от тях били очевидни. По-рано този месец Европейската комисия обаче официално обяви, че въвеждането на санкциите на ЕС срещу лица и фирми в Русия, заради ролята им в анексията на Крим и конфликта в Източна Украйна, оказват минимално въздействие върху европейската икономика.
"Страхувам се, че новата американска администрация ще възстанови диалога с Русия, а ЕС ще остане заложник на санкционната война", предупреди Румен Радев. Пред Euroactiv той повтари какво е казал в първата си реч пред парламента - че "изборът на ЕС и НАТО за България е стратегически и не трябва да бъде поставян под въпрос". По-рано обаче Радев на два пъти отбеляза, че след като беше анексиран през 2014 г. "Крим е де факто руски", въпреки че ООН обяви действията на Русия за незаконни.
След срещата си с Туск Радев каза, че е получил пълно разбиране за проблемите, пред които е изправена България заради охраната на границата си. "Очакваме още по-голяма помощ, защото солидарността на Съюза е, когато външните граници са защитени с усилията на всички. Такъв е случаят с България", изтъкна президентът. "Силата на Съюза е в предвиждането и управлението на кризите, а не в потушаването им, когато са възникнали. В тази връзка ще започнем работа по иницииране на едно оперативно планиране, за да може в случай на рязко повишаване на мигрантския натиск към България, да имаме наистина работещ план - да знаем какво правим и на какво можем да разчитаме", допълни той.
Попитан дали очакваната по-голяма помощ означава, че направеното от Фронтекс по границата на България и европейският ангажимент за общата защита на границите не е достатъчен, държавният глава отговори, че "това е огромна помощ". И добави: "Ние трябва да бъдем сигурни, че нашата граница ще бъде защитена достатъчно добре, но са необходими още усилия". "Погледнете нашите полицаи в какво оборудване са, погледнете и хората от Фронтекс - разликата е огромна. Условията трябва да се изравнят", категоричен бе той.
В Брюксел президентът ще се срещне и с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и председателя на Европейския парламент Антонио Таяни. Утре държавният глава ще разговаря с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, а по-късно ще посети офисите на българската делегация в централата на Алианса и ще се срещне с нейните членове. В рамките на визитата президентът Радев ще посети Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа (SHAPE) в град Монс.