Съюзът на съдиите уронва престижа на главния прокурор, както и на цялата съдебна система. Съсловната съдийска организация не бива да се намесва в работата на съдебната власт, като прави политически изказвания. Това се казва в писмо на Камарата на следователите.
БГНЕС публикува пълния текст на писмото:
"На 03.02.2020 г. чрез средствата за масова информация беше разпространена декларация на Съюза на съдиите в България.
Считаме, че за пореден път е налице опит за вмешателство на представители на една съсловна организация, представляващи малка част от съдийската общност в България, в дейността на органи на съдебната власт, чиито правомощия са изчерпателно изброени в Конституцията и законите.
Намираме, че с въпросната декларация се прави опит да се дава негативна оценка на действията на Прокуратурата, в момент в който същата показва дългоочакваната от обществото активност, при осъществяване на "присъщите й функции за разследване и репресия". Даването на предварителни оценки за дейността на прокуратурата и в частност действията на главния прокурор, само месец след началото на мандата, буди опасения за бъдещата безпристрастност на институцията, която следва по смисъла на закона да бъде арбитър.
Считаме, че констатациите в декларацията на ССБ имат политически характер, което е несъвместимо с процесуалния статут на подписалите я.
От създаването си до настоящия момент Камарата на следователите в България, въпреки че е най – представителната магистратска организация, не си е позволявала да дава оценки за дейността на други органи в съдебната власт и на съдийското самоуправление, и да прави опити влияние при вземане на решения от кадровия орган.
Считаме, че твърденията за "страх и зависимост" от главния прокурор на страна на членовете на ВСС, изнесени в декларацията на ССБ от 03.02.2020 г., уронват престижа на кадровия орган и на съдебната власт като цяло.
Камарата на следователи в България призовава другите съсловни магистратски организации в съдебната власт да се въздържат намеса в работата на органите на съдебната власт и да правят политически изказвания и декларации.
Становището е подписано от председателя на Камарата на следователите Петко Петков и членовете на УС на КСБ Стефан Петров, Мария Павлова, служебен правосъден министър в кабинета на Огнян Герджиков, Преслава Петкова, Владимир Петров и Ясен Тодоров, бивш член на ВСС".
БГНЕС припомня, че на 3 февруари от Съюза на съдиите изпратиха писмо, в което призоваха Висшия съдебен съвет да обсъди казуса с разпространените от прокуратурата записани със специални разузнавателни средства разговори, на един от които от държавното обвинение твърдят, че вероятно се чува гласът на президента Румен Радев. От управителния съвет на Съюза на съдиите в България призоваха с писмо Пленума на ВСС в следващото си заседание да предприеме включи в дневния ред и да разгледа въпроса – уронен ли е престижът на съдебната власт чрез създаване на впечатление за превръщането на прокуратурата в политически властови център, който не зависи от демократични процедури за търсене и реализиране на отговорност.