Четири основни приоритета в продължаването на реформата в МВР представи заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков на пресконференция във връзка с мерките, които МВР ще предприеме, относно Механизма за сътрудничество и проверка и планът за действие на МВР за периода август – декември.
Приоритетите са – продължаване реформата на криминалната полиция, интензивно обучение за разследване на сложни икономически и финансови престъпления, стартът на новия Специализиран наказателен съд и подобряване на материално-техническата база, съобщи БНР.
Той представи състоянието на реформата в криминалната полиция, която се свързва с две законодателни промени - промени в НПК и Закона за МВР.
До преди година разследване на престъпления можеха да вършат само 2000 щатни служители. Категорично бе забранено от законодателя някой друг да се докосва до наказателното дело.
"Това тотално изкривяваше скелета на българската полиция, тъй като годишно в полицията има над 200 хиляди досъдебни производства - това противоречеше и на европейския опит”, посочи заместник-министър Вучков.
В цяла Европа приоритетите на националната полиция са два – събиране на доказателства и - охрана на обществения ред. Сега в събирането на доказателства са включени близо 4000 полицейски служители, които могат да провеждат неотложни процесуално-следствени действия – оглед, претърсване, изземване, разпит на свидетели.
След реформата в МВР, дирекциите са редуцирани. Има нова инструкция за провеждане на предварителни проверки и няма оперативен работник, дознател и прокурор, който да не е запознат с нея. Въведени са и срокове за провеждане на предварителни проверки.
"Опитахме се да разтоварим прокуратурата от несвойствена работа провеждане на предварителни проверки”, посочи заместник-министър Вучков.
Прокурорите ще проверяват периодично как се комуникира с жалбоподателите Осигурен е достъп на МВР до сайта на ВКС и полицейските служители могат да докажат едно физическо лице колко висящи досъдебни производства има.