Контролът върху рибните ресурси в общинските водоеми да бъде отдаден на сдруженията за любителски риболов, искат от Националното-ловно рибарско сдружение (НЛРС).
Съгласно Закона за рибарство и аквакултури 114 общински водоема са определени за любителски риболов, но нито един от тях не е отдаден на риболовните сдружения и клубове за стопанисване, обяви Иван Петков, председател на УС на НЛРС.
По думите му един годишен билет за любителски риболов струва 25 лв. В България има над 200 000 риболовци, което означава, че 3 милиона лева от любителски риболов влизат годишно в държавния бюджет и нито една стотинка от тези пари не се отдава за развитие на този спорт.
Петков каза още, че зарибяването и поддържането на водоемите се извършва от Националното ловно рибарско сдружение, което не получава пари от държавата, а се издържа от членски внос. В НЛРС членуват 45 хиляди риболовци, уточни Петков.
Сдружението отправи своите искания към Комисията по земеделие и гори, която предвижда изменения в Закона за рибарство и аквакултури, с които членовете на НЛРС и всички други сдружения не са съгласни.
От НЛРС предлагат министърът на земеделието със заповед да възлага управлението на водните ресурси на риболовните сдружения.
"За целта е необходимо те да си подават документите в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, като отговарят на определени условия. Част от критериите са всяко сдружение, което кандидатства за управление на воден ресурс да има определен брой членове, които да декларира в Агенцията, да зарибява и поддържа водоема и да осигури охрана, която да се грижи за него, допълни Иван Петков.
50% от средствата, събрани от годишните билети да отиват в сдруженията и клубовете, които управляват тези водоеми, предложи Иван Петков.
Зарибяването и поддържането на водоемите и особено високопланинските реки, където се среща пъстървата и балканката, е по-специфично и изисква повече грижи, обясни Петков.
"Ние искаме 50% от парите да отиват за сдруженията и 50% да отиват за държавата”, коментира председателя на УС на НЛРС.
От НЛРС предлагат още да отпадне Наредбата, в която се казва, че за да наеме обект, едно сдружение трябва да има 500 души членове.
Също така се иска и да отпадне условието рибарските клубове да подават информация на всяко тримесечие за броя на членовете си.