Родители на деца, които имат проблем с наркотиците и алкохола, най-често звънят на телефона на Националната информационна линия за наркотиците и алкохола у нас.
За 10-те месеца откакто е открита линията на националния телефон служителите отчитат близо 1200 обаждания.
Тридесет и два процента от обърналите се за помощ са хора, които имат проблем с алкохола.
Веднага след алкохола, проблемното вещество, за което най-често е търсена помощ, е хероинът - 21 на сто, следват канабисът – 14 на сто и амфетамините - 7 на сто. Най-честата комбинация от вещества, за които се търси контакт с линията, е амфетамини и канабис.
Информацията бе представена преди началото на кръгла маса "Наркотиците и нашите деца: навременни действия срещу закъснели решения". Форумът се организира от Асоциация за рехабилитация на зависими "Солидарност" и екипът на линията.
Обикновено първият контакт с операторите на линията се осъществява от родители на младежи на възраст 16-26 г., които употребяват и имат проблем с наркотични вещества. Много по-рядко се обаждат самите употребяващи - само 15 на сто.
Висок е делът на тези, които са се свързали с линията, за да задоволят интерес или любопитство за ефекта от различни видове наркотици, отчитат от асоциацията.
Най-често с въпрос или молба за помощ към операторите на първата в България Национална информационна линия за наркотиците и алкохола са се обръщали жители на София. Значително по-малко са регистрираните обаждания на хора от Пловдив (5 на сто) и Бургас (4 на сто). Нисък процент обаждания на информационната линия имат и градове като Варна и Стара Загора, за които обаче употребата на наркотици не е по-малко сериозен социален проблем.
Проектът за изграждане на информационната линия в България се осъществява от Асоциацията за рехабилитация на зависими "Солидарност" с финансовата подкрепа на програма МАТРА на Министерството на външните работи на Холандия.