Изборите за парламент в България предизвикаха широк отзив в международните издания.
Следващият кабинет трябва да направи коалиция, която да засили икономическия ръст и да продължи с бюджетните съкращения, след като безработицата в страната се увеличи до рекордни нива за последните осем години, коментира Bloomberg, предаде Econ.bg.
Влошената ситуация доведе до изпълнени с насилие протести срещу бедността, корупцията и високите сметки за ток, които принудиха правителството на ГЕРБ да подаде оставка.
"На този етап е много вероятно да станем свидетели на висящ парламент, в който нито една политическа сила няма превес. Това може да доведе до нови протести, които предизвикаха тези избори", казва Тимъти Ащ, главен икономист в лондонската Standard Bank (SBK) Group Ltd.
От New York Times коментират, че избирателната активност в неделя е била рекордно ниска поради занижените надежди на хората за промяна. До урните са достигнали единствено твърдите избиратели на различните политически сили, които са дали мандата на партиите, които съставяха и предишния парламент.
Друго американско издание - Wall Street Journal - пише, че резултатите от изборите по всяка вероятност ще удължат политическата нестабилност в най-бедната страна член на Европейския съюз.
Немската информационна агенция ДПА пък отбелязва нищожната разлика във вота за ГЕРБ и Коалиция за България и припомня, че консервативната партия свали от власт социалистите с 22% разлика на изборите през 2009 година, като обеща енергични мерки срещу корупцията.
Руската ИТАР-ТАСС набляга на размириците, провели се след обявяването на екзитполовете в 19 часа вчера, когато стотина демонстранти, протестиращи срещу резултатите от изборите, влязоха в сблъсък с полицията.
Екзитполовете от парламентарните избори в България дават на дясноцентристката партия ГЕРБ, оглавена от бившия премиер Бойко Борисов, малка преднина пред опонентите й социалисти, пише BBC.