Заводът за преработка на отпадъци, който в момента се изгражда София, ще бъде втори по големина в Европа. Единствено Мадрид разполага с по-голяма от нашата инсталация. Това съобщи експертът на Столична община Теодора Полимерова по време на конференцията "Стратегическа инфраструктура и инвестиции 2015 – България и Западни Балкани”. Тя допълни, че в Европа има множество такива инсталации, като най-голямото количество е в Германия, но нито една от тях не работи с мащабите на столичната.
Заводът за преработка на софийските отпадъци се очаква да бъде завършен и да влезе в експлоатация в края на лятото или началото на есента, допълни Полимерова. Освен да рециклира и да преработва значителна част от боклука на столицата, той ще произвежда и т.нар. гориво RDF. То ще бъде използвано от "Топлофикация София”, като така ще се намали консумацията на природен газ от ТЕЦ-овете.
Очаква се завода да генерира 178 тона RDF годишно. Това означава, че още от следващата зима столичното парно ще може да произвежда топлоенергия с алтернативно и екологично гориво. С въвеждането експлоатация на инсталацията Столична община ще приключи с реализацията на втората фаза от мащабния проект по екологизация, намаляване на излъчваните от града вредни емисии и намаляване на депонираните отпадъци.
Веднага след това общината ще пристъпи към изпълнението на проекти, които са част от вече подготвената трета фаза на предприятието за бокрук. Тя включва различни инициативи, сред които проекти за увеличаване на рециклираните и преработени отпадъци и на производството на RDF, както и съвместен проект със "Софийска вода” за управление на отпадните води. С първия се планира увеличаване на производството на алтернативното за "Топлофикация” гориво със 180 хил. тона годишно. Според предварителните оценки така ще може да се доставя топлоенергия от RDF за 30-40 хил. домакинства, а също и на електроенергия за 20 до 30 хил. домакинства. Част от проекта със "Софийска вода” предвижда да се улавя утайката от ВиК системата на столицата, тя да се изсушава и да се преработва като допълнително гориво към RDF-a за "Топлофикация”, съобщи още експертът на Столична община.