Нов проблем излезе със санираните по националната програма блокове. Досега неколкократно се появяваха дефекти, заради които покриви протичаха при силни дъждове. Но се оказва, че това е бил малък дефект в сравнение с установения сега. Оказва се, че голяма част от високите блокове са били санирани с некачествена румънска топлоизолация. Освен, че не отговаря на стандартите, тя се оказва и пожароопасна, което буди сериозно безпокойство.
В тази връзка Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) е внесло сигнал до прокуратурата, съобщи бТВ, чието разследване разкри проблема. Лабораторни тестове са доказали, че материалите на две румънски фирми са с по-ниско качество от декларираното и не отговарят на законовите изисквания. Установено е още, че 2/3 от високите сгради, санирани по безплатната програма за енергийна ефективност, са именно с такива румънски топлоизолации.
Заради подобни некачествени материали в средата на юни т.г. в Лондон изгоря голяма жилищна сграда. Тогава загинаха или изчезнаха над 70 души. Разследването показа, че именно външната изолация на блока не е отговаряла на изискванията, била е силно запалима и точно това е довело до огромният пожар и смъртта на десетки хора.
Междувременно столичният кмет Йорданка Фандъкова провери как се извършва то в блокове в столичния квартал "Хаджи Димитър". След инспекцията стана ясно, че сградите на територията на Столична община, в които проектите по енергийно обновяване са започнали, не са използвани некачествени материали. По думите на арх. Влади Калинов, директор "Контрол на строителството”, забавянето в старта на програмата всъщност е довело до спасяване от това да се използват дефектните изолации.
"Ако говорим за несертифицирани материали сме се спасили от това, защото се забавихме заради масовото недоволство. Процесът се разви и влязохме в по-напреднал етап и материалите се следят по-сериозно”, каза той. В София 166 сгради имат сключени договори за саниране, 70 от тях имат избран изпълнител, а 10 са със започнати дейности.