Православната църква почита на днешния ден Света Марина. В храм "Св. Марина” в София Негово Преосвещенство Маркианополски еп. Константин отслужи празнична литургия. Много хора се бяха стекли, за да отдадат почит на светицата, предаде БГНЕС.
Светицата е родена в Антиохия Писидийска и е била дъщеря на жрец идолопоклонник. Едва 16-годишна е била убита мъченически. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите. Иконописният канон я изобразява на трон, като лявата й ръка е пред гърдите, а в дясната държи кръст. Празникът на светицата е в третия ден от т.нар. Горещници - 15, 16 и 17 юли. Дните са посветени на християнските светци Юлия, Марина и Емилиян.
Най-строго се почитат първият и третият горещник. Знае се, че каквото и да се изработи в тези дни, ще изгори, а жените не се захващат с никакви ръкоделия. На 17 юли се пали жив огън, който се прескача за здраве. От него всеки взема, за да запали домашното огнище. Казват, че през тези дни и от най-засъхналите корита бликва вода и който се окъпе в тази топла вода, няма да боледува през цялата година. Започват седенките, изпълнени с магии за любов. Имен ден на 17 юли имат Марин, Марина, Маринела.
Цяла нощ богомолци идваха да се поклонят пред светите мощи на Св. Георги - част от ръката му, донесени в Пловдив от метоха "Св. Богородица" в Палеохори, Гърция. Днес митрополитската църква "Света Марина" чества храмовия си празник.
Стотици хора присъстват на тържествената света литургия, възглавена от Негово Светейшество Българския Патриарх Неофит и с участието на осем епископи, сред тях шест митрополити- Пловдивският, Великотърновският, Ловчанският, Сливенският, Неврокопският и Русенският. Сред духовенството са и тримата свещеници от метоха в Палеохори, донесли мощите, както и отец Нилуя от румънската православна църква. След литургията всеки богомолец ще получи икона с образа на св. Георги и памук, осветени на светите мощи. Поклонението пред мощите ще продължи до 22:00 часа тази вечер.