Православната църква почита паметта на свети Спиридон. Той е един от великите светии и чудотворци от IV век.
Светецът е роден на остров Кипър по време на Константин Велики. Той е бил епископ в кипърския град Тримитунт, участвал е в първия вселенски събор в Никея.
Свети Спиридон е изхранвал сиромаси и бедняци и приемал много странници в дома си. Легендата разказва, че е излекувал император Констанций II от тежка болест.
Помогнал е на много хора и е допринесъл хората да разберат и повярват в християнската вяра. За свети Спиридон се разказва още че на прочутия Никейски събор, в разгара на люти дебати, той е стиснал керемида в ръка, за да убеди опонентите си. От единия ѝ край излязъл огън, от другия потекла вода.
У нас свети Спиридон се почита като закрилник на занаятчиите - обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др. Народното поверие разказва, че св. Спиридон бил кундурджия (обущар). Ето защо и до днес работещите в обувната промишленост и обущарите почитат деня му.
Празник имат също и други занаяти – шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Разбира се, като спомен от разказите за него особена почит му оказват керемидарите и тухларите. Приема се и като покровител на конете и едрия добитък. Празнуват и козарите.
Св. Спиридон се смята за лечителя на рани, порязване, обриви и пъпки, екземи. На този ден жените месят колачи – питки, кравайчета, които се раздават на съседи и роднини с пожеланието светецът да прогони болестта далеч от дома. Св. Спиридон също помагал при суша. Той измолвал дъжд, а при киша спирал валежа.
Вярва се, че каквото е времето през 12-те дни след св. Спиридон, такова ще е то през месеците на идната година. Но не само дните, но и 12 следващи нощи показват какво ще бъдат месеците, които идват.
Имен ден днес празнуват: Спиридон, Спиро, Спиридонка, Дарина, Дариела, Дария, Дариела, Даринка, Дарко, Дари.