България няма да достигне жизнения стандарт на останалите страни-членки в Европейския съюз в рамките на следващото поколение. Това показват данни от доклад, изготвен от Световната банка, посветен на потенциала на България за устойчив растеж. Стандартът за ново поколение е 25 години.
Докладът беше представен по време на среща във Велико Търново, организирана от представителствата на Европейската комисия и на Световната банка в България, предаде "Фокус”.
Според анализа през последните 13 година производителността на труда у нас се увеличава с 3% годишно. При този ръст на производителността на труда българите нямат възможност да достигнат средните доходи в Европа, констатира СБ.
Институцията посочва, че ръстът на производителността трябва да се увеличи до 4%, за да може в следващите 23-24 години да се достигнат средните доходи в Европа. При по-висок ръст, от 5% годишно, това може да стане и 7-8 години по-рано.
"Много е трудно да се поддържа такъв висок ръст на производителността на труда в рамките на десетилетие, но не е невъзможно. Ние виждаме опита на Румъния, Латвия и Ирландия. Смятаме, че ако се предприемат мерки за постигане на по-бърз, по-приобщаващ и по-устойчив растеж, може да се постигне определен просперитет и може да се ускори изравняването на доходите с тези на ЕС”, посочи Стела Илиева, старши икономист на Световна банка в България.
Поради неблагоприятните демографски тенденции броят на работещите в България намалява непрекъснато, каза тя. И прогнозира, че този проблем ще се задълбочи още повече в бъдеще. "Ще има по-малък брой включени в пазара на труда, които трябва да работят по-продуктивно. Поради тази причина няма да се постигне същият доход и той да се увеличава на глава от населението", коментира Илиева.
Съветът на Световната банка е държавата да се възползва от повече източници на растеж, за да се постигне по-бърз, по-приобщаващ и по-устойчив растеж. От 2009 г. насам растежът на БВП на България е под 2%. Изравняването на доходите се забавя, а младите хора продължават да напускат страната в търсене на по-добри възможности за работа и учене в чужбина. Делът на бедните се увеличава.
Според експертите една от причините за тази ситуация в страната ни са слабостите в държавното управление и в институциите. Те оказват негативно влияние върху конкурентноспособността на българските фирми. Недостатъчно ефективната работа на енергийния регулатор, на съдилищата и в управлението на публичните финанси, намалява икономическата способност на фирмите да произвеждат и да продават конкурентна продукция.
Слабостите в управлението също затрудняват и достъпа до ключови публични услуги като здравеопазване, образование, пенсии, социална защита, а също така оказват влияние върху икономическата стабилност, посочват експертите на Световната банка у нас.