Преподавателите в Стопанска академия са готови за протести. Академичният съвет на висшето училище в Свищов на свое редовно заседание отказа да приеме бюджета за 2019 година. Причината за това решение е дефицитът по проектобюджета от почти 3 млн. лева и липсата на източници за неговото покриване, предаде БГНЕС. До безпрецедентната за висшето ни образование ситуация се стигна, тъй като за поредна година субсидията за Стопанска академия бе редуцирана чувствително. Причина за това е намаляващият брой на обучаваните студенти по държавна поръчка с над 40% само за последните 3 години. Спадът в броя на приеманите в свищовската академия студенти е резултат от провежданата вече няколко години политика за ограничаване на държавно финансирания прием в професионални направления "Икономика” и "Администрация и управление”, и нерационално големия брой университети в страната, в които се осъществява обучение по икономика.
По време на заседанието членовете на Академичния съвет коментираха, че подкрепят стъпките на МОН за намаляване на приема по икономика, най-вече в университети, за които това е несвойствена дейност, но също така са категорични, че държавата трябва да търси механизми за компенсиране на негативните последици, които изпитват висшите училища, специализирани само в обучението по икономика, каквото е свищовската Алма Матер.
Стопанската академия в Свищов остана единственото в страната висше училище, което в 83-годишната си история е обучавало и продължава да обучава само студенти–икономисти. Понастоящем Академията е в тройката на най-добрите български университети в професионалното си направление по критериите за качество, залегнали в ПМС № 328, а в същото време е с постоянно намаляваща субсидия. През последните години субсидията на Стопанска академия е намаляла с 38 % (от 6, 9 млн. лв. през 2015 г. до 4, 3 млн. лв. през 2019 г.), при общо увеличение на средствата за висше образование в страната.
Недоволството на академичните преподаватели е продиктувано и от обстоятелството, че въпреки сигналите до МОН, министъра на финансите, парламентарните комисии по образование и по бюджет към 43 Народно събрание, те не получават подкрепа от държавата за реализация на осъществяваната от Стопанска академия програма за преструктуриране и намаляване на разходите, която до момента е довела до икономии от 2,4 млн. лв. От висшето училище в Свищов са категорични, че при така създалата се ситуация – липса на начини за допълнително намаляване на разходите и невъзможност за генериране на допълнителни приходи, поради ограниченията в приема, решаването на финансовите проблеми на свищовската академия вече е извън нейните възможности.
Ръководството на Стопанска академия гарантира, че въпреки създалото се по този повод напрежение сред академичния състав, финансовите трудности няма да се отразят върху нормалното протичане на учебния процес, но в същото време очаква достатъчно бърза реакция от страна на институциите, за да не се достигне до ескалация на недоволството.