Президентът Росен Плевнелиев отново бе замесен в корупционен скандал.
Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси разглежда сигнал за отклонени средства по проекти по времето, когато министър на регионалното развитие е бил Плевнелиев. Това съобщи в парламента председателят на комисията Волен Сидеров.
Той обясни, че в комисията е получен сигнал за отклонени средства по проекти по времето, когато министър на МРРБ е бил Росен Плевнелиев и след него Лиляна Павлова.
"Данните са сериозни. Ще го разгледаме с голямо внимание, ще отправим въпроси до институциите и сезирания по този сигнал, защото става дума за доста сериозни суми", посочи Сидеров.
Според вносителя на сигнала Емил Георгиев от "Екогласност" операция "Чисти ръце" трябва да започне от върха на държавата, а именно от президента и след това надолу по веригата.
"Президентът за пореден път показа, че няма държавническо и политическо мислене, а корпоративно", посочи Георгиев.
Той заяви, че сигналът, който внасят в комисията, преди два дни е бил внесен и при главния прокурор Сотир Цацаров.
Сигналът е заради това, че по програма ИСПА се изграждат пречиствателни станции за отпадни води. По Лот 1 и Лот 2 трябва да се построят пречиствателни станции за отпадни води в Стара Загора и Димитровград. Като подизпълнител се наема старозагорска фирма, която изрядно построява пречиствателната станция.
Последно по плащането се появява турска фирма, която се оказва куха. През нея се въртят около 6 милиона евро извън тази сметка. Тази фирма в един момент прекратява плащането на старозагорската фирма, която завежда поредица от дела.
Решението на Върховния касационен съд е запор на всички плащания.
Тъй като разплащането се извършва през МРРБ, е уведомен тогавашният министър Росен Плевнелиев. Министерството на регионалното развитие и благоустройството отказва да изпълнява решението на Върховния касационен съд и вместо тези средства да отидат във фирмата, която си е свършила работата, те отиват в консорциум в Германия.
Наследявайки Плевнелиев на министерското място, Лиляна Павлова също отказва да изпълнява решението на съда.
"Тя лъже, че плащането е било спряно едва ли не от ЕК. Всички средства са преведени от министерството, но вместо да отидат в старозагорската фирма, те са изпратени към немска фирма. Визирахме главния прокурор, защото има данни за престъпление по служба. Настояваме, след като се провери случаят, главният прокурор да поиска имунитета на Павлова", заяви Георгиев.
Заради този сигнал председателят на "Атака" Волен Сидеров заяви, че е възможно да се стигне до искане за импийчмънт на президента, информира в. "24 часа".
"Трябват определен брой подписи от другите парламентарни групи. Зависи какво ще покажат данните на сигнала, които ще установим. Ако се види, че има такива извършени престъпления от президента, защо да не се съберат гласове и от ГЕРБ. Президентът Росен Плевнелиев и Лиляна Павлова би трябвало да бъдат поканени в комисията, ще го предложим като решение", каза Сидеров.