"По-добре, отколкото я намерихме, защото, влизайки на власт, е България и по-скоро финансовата ѝ политика беше в състояние пред фалит, както и много от нашите съседи. Ние имахме избор или да продължим надолу с по-популистки политики, или да имаме по-непопулярни политики, поне от финансовото министерство, но по някакъв начин да запазим и възстановим финансова стабилност. Това беше нашето решение. Съзнавам, че е непопулярно, но в крайна сметка не сме заради популярност в политиките."
Това призна бившият финансов министър Симеон Дянков пред bTV, запитан как смята, че е оставил България 8 месеца след като е напуснал властта. За първи път, след като напусна поста си на вицепремиер и министър, Симеон Дянков говори пред български медии. Това стана в Брюксел на представяне на книгата му "Кризата на еврото отвътре". В момента Дянков преподава в JFK School в Харвард, а от януари става директор на Руската академия за икономика РИШ.
Дянков призна и други свои грешки – една от които здравната реформа като цяло. "Беше много трудно, там се пробвахме и не успяхме няколко пъти."
Освен това бившият финансов министър с половин уста си призна и за втора грешка, която е осъзнал много късно в процеса. "Исках да вдигнем заплатите на учителите, но рязко с 30-50%, за да се види, ако учителите са по-добре платени, дали това ще окаже положителен ефект на образованието като цяло. Но го разбрах твърде късно."
Той обаче не пропусна да нападне сегашното правителство, като коментира, че проектобюджетът му не се отличава съществено от този на кабинета "Борисов". Според него няма начин кесията да се развърже и няма алтернатива на политиката на замразяване на доходите.