От името на членовете на КНСБ и на всички работници и служители в България, представители на които изразиха отношение по темата на 30 ноември т.г., ви моля да не прибързвате и да не гласувате за промени в пенсионната възраст от 2012 г.
Това призовава президентът на КНСБ Пламен Димитров в обръщение до народните представители от 41-вия Парламент. Според Димитров, ефектът от увеличаването на пенсионната възраст е почти незабележим.
"Моля ви, нека да си дадем време и заедно да разработим обща визия за дълготрайна финансова жизнеспособност на пенсионната ни система", добавя президентът на КНСБ. Той подчертава, че няма полза от законотворчество, което взривява обществото и генерира недоволство и протести.
Настойчивата молба на синдикатите е депутатите да гласуват единствено бюджета на Държавното обществено осигуряване и да оставят (поне за сега) пенсионната възраст да следва вече планираното в Националното споразумение придвижване, в съответствие с очакваното нарастване на продължителността на живота.
"В националното споразумение от миналата година Правителството "Борисов" бе първото, което се реши да поправи, поне собствената си грешка и бе възстановен размерът на вноската за фонд "Пенсии” в 2011 г. с 1,8%.
Но, тази толкова трудно постигната стъпка, бе обезсмислена почти веднага с решението на Парламента да се повишат т.н. "вдовишки добавки”. Те дори не са осигурително плащане, а една социална помощ, която не държи сметка за подоходното състояние на лицата, а само за семейния им статус", припомня Пламен Димитров.
Решението за нейното увеличаване през 2011 г, предизвика допълнителен разход от пенсионната система само за 4-те месеца на тази година в размер на 40 млн.лв.
В следващата 2012 г., допълнителният разход ще бъде почти 140 млн.лв. , а в периода до 2017 г. допълнителният кумулативен разход ще надхвърли 700 млн.лв. За сравнение, от увеличението на възрастта, предвидено от депутатите на ГЕРБ, по първоначалния вариант икономията би възлязла на около 550 млн.лв.