Депутатите приеха на първо четене графиците за отпуските да отпаднат, сега обаче синдикатите искат и да отпадне и давността за дните от минали години.
Според сегашният закон, всеки работник може да прехвърли от текущата за следващата година до 10 дни платен отпуск. Неизползваната почивка обаче има срок на давност. Ако в рамките на две години не вземем натрупаните дни, те отпадат и работодателят не е длъжен да ни ги изплати.
"След като е отпаднал графикът, и след като е отпаднало задължението на работодателя да обезпечи ползването на отпуска, каква е гаранцията, че работникът ще си ползва отпуска до края на годината”, коментира Чавдар Христов, вицепрезидент на КНСБ, цитиран от Нова тв.
Работодателите обаче не приветстват идеята.
"Трябва да има някакъв срок, в който служителят да е задължен под някаква форма да използва отпуска си. Добре е за служителя, защото той трябва да е мотивиран да си използва отпуската”, смята Весела Петрова, мениджър "Човешки ресурси” в компания за недвижими имоти.
За служителите отпадането на давността звучи логично.
"Дава някаква гъвкавост, не те задължава, не те ограничава кога да ги ползваш”, смята Антони Стоянов, служител в компания за недвижими имоти.
Според синдикатите дори ограничението да падне, няма гаранция, че отпускът на работниците няма да се отлага във времето. Имало обаче застраховка за друго.
"Във всички случаи ще може да се ползва обезщетение за отпуск, ако е прекратен трудовия договор”, обясни Чавдар Христов.
Макар и против, бизнесът ще има изгода.
"Плюсовете за работодателя са, че той ще се освободи от задължението си да начислява провизии за неизплозван отпуск. Ползата за работодателя е, че ще пази тези средства за по-кратък период от време”, смята Весела Петрова.
Предложенията на КНСБ ще бъдат внесени на утрешното заседание на парламентарната социална комисия.