Синдикатите у нас приканват работниците да поискат от шефовете си повече пари. КНСБ започва кампания под надслов "Искам още 100 лв. към заплатата ми". Идеята е хората с наближаващата 2017 г. трудовите възнаграждения да бъдат увеличени, за да достигнат по-адекватни нива. За целта от синдикалната организация са изработили и специална картичка, която служителите да изпратят на работодателите си по повод предстоящите празници.
От КНСБ подкрепят тезата си с данни, показващи, че работещите в България продължават да получават най-ниските заплати не само в ЕС, но и на Балканите. С изключение на Албания, която е единствената държава в региона, където заплатите са по-ниски.
Според анализ, направен от Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към КНСБ, след увеличението на минималната работна заплата у нас през тази година, тя е 214.75 евро. При албанците е 155.71 евро. Докато при всички останали балканци е доста по-висока от българската, при някои драстично. Рекордьори са словенците, които работят за минимум 790.73 евро на месец. Следват гърците и турците, където минималната заплата е съответно 683.76 и 513.72 евро. В Хърватия тя е в размер на 414.45 евро. По-близо до нас, но въпреки това с по-високи минимални заплати, са работниците в Сърбия – с 233.37 евро и в Македония – 232.28 евро.
Синдикатите отбелязват и че България е на една от челните позиции в Европа по разлика между заплащането при ръководителите и нискоквалифицирания персонал. У нас тя е 3.9 пъти, като по-напред са единствено Германия и Кипър, където разликата е съответно 4.1 и 4.3 пъти. Най-малка разлика пък има в Ирландия – едва 1.9 пъти. В редица държави пък тя е под 3 пъти, а в доста – малко над 2 пъти.
Реално обаче по-ниските "етажи" в йерархията в българските предприятия получават далеч по-малко трудово възнаграждение, тъй като и самите шефове у нас взимат по-малки заплати от европейските си колеги. Така и с по-голямата разлика в средното ниво на заплащане работниците в България са много далеч от нивото на хората на тяхното ниво в останалите държави в Европа. Например средният месечен доход при професиите, изискващи специална квалификация у нас е 241 евро. В Литва идентичните служители работят за 409 евро, а във Финландия – за 2271 евро. Помощният административен персонал в България получава по 341 евро на месец, докато колегите им в Латвия и Финландия съответно 588 и 2611 евро. Средната заплата на шефовете в България е 942 евро. За тези нива в Литва плащат по 1116 евро, а във Финландия – по 6470 евро.