Синът на изключения зам.-председател на ДПС и новоизпечен "реформатор” Касим Дал – Исмаил, лъсна в заменки за милиони. Сделките до една са по схемата "кон за кокошка”, а договорите са сключени във времената, в които Дал-младши е бил на възраст малко над двайсетте, пише "Монитор".
Заменките са минавали все през хора, считани за приближени на настоящия зам.-шеф на Народна партия "Свобода и достойнство” Касим Дал. В същото време по документи самият Дал-старши твърди, че е беден като църковна мишка макар да демонстрира охолен живот и откровено пристрастие към джиповете.
Справката в сайта на Сметната палата показва, че на хартия зам.-шефът на НПСД дори няма жилище на свое име, нито на това на съпругата си – Филиз. През 2013 г., когато приключи мандатът му в парламента и не успя да се дореди до нов, политикът декларира, че излиза от властта без имоти и без пукнат лев. От 2007 г. досега декларацията му е абсолютно празна и липсват данни дори за депозити или налични пари.
Подобно е положението и в имотния регистър на страната, където пише, че Дал-старши притежава единствено една трета от 2 дка парцел във варненското с. Дръндар, което е съседно на родното му село Николаевка. Дели имота с двете си сестри Зюмбюл и Зейнеб. После дарява апартамена си на една от тях.
Справката в Търговския регистър не е по-различна. Според данните в него и в системата за фирмено разузнаване ДАКСИ Касим Дал никога не е участвал във фирми и фигурира в регистрите единствено като управляващ или член на бордовете на 4 фондации.
Въпросът е как човек, който на хартия няма нищо, а партията му дори не е във властта и не взема субсидия, поддържа луксозен начин на живот, който демонстрира. Дал-старши е засичан с ауди и беемве, движи се с личен шофьор и охрана, не крие страстта си към маркови питиета и пури и се е регистрирал на два адрeса в баровския кв. "Изток”.
Част от отговора на този въпрос най-вероятно се крие в благосъстоянието на сина му, който за разлика от баща си, се е разписал в регистрите като крупен бизнесмен и успешен прекупвач на имоти. През 2003 г. той купува апартамент от 144 квадратни метра на ул. "Велики прелом” 12 в кв. "Бъкстон” в комплект с 6 тавански помещения и една четвърт от парцела под кооперацията за 107 000 лева. Само два месеца по-късно заменя купените обекти срещу апартамент от 173 кв. м в топдестинация в София – аристократичната ул. "Жолио Кюри” в кв. "Изток”.
Заменителят е областната управа на София.
В това се крие и разковничето в сделката. Справката за пазарните цени, на които са вървели имотите през 2003 г., показва, че всъщност жилището на "Жолио Кюри” реално е било над 2 пъти по-скъпо. При положение че към края на май 2003 г. квадратът в район "Изгрев” е вървял средно по 733 евро, пазарната стойност на апартамента е била около 127 000 евро, или 248 000 лева. С други думи, със 150 хиляди по-висока от вписаната в нотариалния акт оценка.
И това не е единствената "изгодна" сделка. Оказва се, че семейство Дал разплагат с ниви, и с невдижимо имущество по морето.