Социалистите алармират за сериозни проблеми със системата за спешни повиквания на телефон 112.
"Донесохте от 9 кладенеца вода само и само, за да обясните, че е необходимо ново задание, нова обществена поръчка и нови 50-60 млн. лв. за телефон 112”, коментира депутатът Атанас Мерджанов на парламентарен контрол с министър Бъчварова.
Зам.-шефът на социалистите подчерта, че няма обяснение фактът, че преди една година е проведена обществена поръчка и е спечелен конкурс, но е забавено подписването на договора със съответната фирма.
"Тогава започват големите проблеми, защото започва да се поддържа не от специалистите във фирмата, която заради липсата на договор отказва да изпълнява задълженията си, а от специалистите в МВР”, коментира народният представител.
"Съгласни сме, че развитието предполага нови модели хардуер, софтуер, но системата не работи. Има над 100 случаи, фиксирани за забавена реакция и за отказ при сигнали на бедстващи граждани”, подчерта Мерджанов.
Според него няма никакво основание за липсата на реакция повече от една година и подценяването на този проблем.
"Законопроектът, който ние внесохме, само осветли неработещата система на телефон 112. Тези проблеми започнаха, когато беше развалено Министерството на бедствията и авариите и цялата система беше прехвърлена на МВР”, каза още Атанас Мерджанов.
Георги Гьоков от БСП предупреди, че системата пред разпад. През последната година е блокирала за около 100 часа. "Според Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 трябва да се осигурява на гражданите непрекъснат, бърз и безплатен достъп до службите за бързо реагиране”, припомни народният представител от левицата Георги Гьоков. Той уточни, че този единен номер за спешни повиквания действа на територията на целия Европейски съюз.
"В България система беше изградена преди 8 години. Според замисъла, на теория трябва да можем да избираме 112 безплатно, даже и при заключена клавиатура и да търсим помощ при катастрофи, злополуки, бедствия, аварии, кризи, застрашаващи живота ни и за спешна медицинска помощ. Все сериозни проблеми! А отсреща, добре обучени оператори трябва за секунди да преценяват от каква помощ имаме нужда и да известяват спешната помощ, пожарната, полицията, въобще когото трябва. Така ли е обаче на практика?”, попита той и отговори, че през последните месеци системата блокира и се срива и тогава операторите са принудени да се справят по един първобитен начин – записване на ръка, търсене в указатели, чудене с кого и как да се свързват и това се случва поне веднъж седмично.
Народният представител подчерта, че това предполага изключително бавна обработка на сигналите. "Това в много случаи завършва трагично за нуждаещите се от спешна помощ. По сведения на работещи в системата, през последната година тя е блокирала за около 100 часа. Единната система 112 е пред разпад!”, предупреди Гьоков. По неговите думи проблем има и с текучеството на специалистите, работещи в системата. "Публична стана и една справка на МВР, от която става ясно, че към момента 17% от местата в системата са незаети и МВР планира да назначи 40 души, но кога – не е ясно”, каза още депутатът от левицата.