Камен Ситнилски - член на Висшия съдебен съвет /ВСС/ предлага да бъде създадена анкетна комисия сред делегатите от прокурорската квота, които са гласували за него и колегата му Румен Боев.
Ако се докаже, че съм манипулирал някого, ще си отида, ако не - продължавам да работя, коментира Ситнилски, цитиран от БТА. Той говори пред Етичната комисия на ВСС, която днес изслушва всички участници в последните, разпространени в медиите, подслушани разговори.
Нямам притеснения и призовавам прокурорите да се държат един за друг. Ние сме една от гилдиите, които имат най-малко защитници, коментира Ситнилски. Аз сигурно съм неудобен, но не знам на кого.
Това ми прилича на атаката през 1992 г. срещу мен. Лицата са други, интересите - същите, коментира той. Протестите пред ВСС, на които се скандира за оставката му, съдията определи като недобре информирани.
За да обоснове твърденията си, той разказа случай как през втория ден на протеста пред ВСС спрял сред протестиращите и попитал една жена срещу какво протестират. Тя му отговорила, че протестират срещу Ситнилски, а когато самият Ситнилски я попитал дали познават този, срещу когото протестират, тя дала отрицателен отговор.
Освен това Ситнилски смята, че протестите са като размахан пръст за послушание пред ВСС, "за да е в тон с предстоящите избори на началници в съдебната система".
В края на краищата след шестчасово заседание Етичната комисия към Висшия съдебен съвет не успя да вземе окончателно становище по СРС-скандала с магистратите.
Председателят й Ясен Тодоров заяви, че разказаното от изслушаните днес ще бъде обсъждано и следващата сряда, когато самият Тодоров изрази надежда, че ще има становище по въпроса.
В рамките на шестчасовото си заседание, комисията днес изслуша председателя на окръжния съд в Хасково Миглена Тянкова, членът на ВСС Камен Ситнилски, Окръжния прокурор на Хасково Иван Ванчев, Апелативния прокурор на Бургас Емил Христов и председателя на Районния съд в Свиленград Христо Георчев.
Ясен Тодоров заяви, че срещу Апелативния прокурор на Бургас Емил Христов все пак се води висящо производство. За всеки магистрат обаче от участвалите в записаните разговори ще се решава поотделно, коментираТодоров и допълни, че по прилаганите СРС има какво да се коментира за това как са разрешени и дали са използвани по предназначение.
Според него е необходимо да се анализира дали подслушването е постигнало целта си. Най-важно, според председателя на Етичната комисия, е поведението на магистратите в скандала.
Досъдебното производство е започнало след няколко оперативни дела срещу повече от двама магистрати, сред които не са Ванчев и Христов. Част от тези оперативни дела вече са прекратени. Досъдебното производство обаче не е за търговия с влияние, а за престъпление по служба.
Така на практика след като изслуша магистратите в страната, част от които по думите на Тодоров били обидени, че са извикани, Етичната комисия трябва да реши с какво становище ще излезе по скандала и да ли ще направи предложение за дисциплинарни производства.