Средства на Фонда за лечение на деца са били използвани за финансирането на 2-годишно обучение на служителите по английски и немски език, въпреки че в длъжностната им характеристика е записано изискване за съответната езикова компетентност. Това е само едно от нарушенията, констатирани в структурата и заради които бившият директор Павел Александров и три служителки отиват на съд. Това съобщиха от прокуратурата, цитирана от бТВ.
В нарушение на закона Александров, а не Министерството на здравеопазването, определил главния експерт Катерина Котева за свой заместник. Според прокуратурата през септември 2014 г. Александров е "мотивирал за участие в престъпното сдружение Котева, икономиста Татяна Радева и контрольора на дейността на фонда Станислава Горанова".
Сред практиките за неправомерно изразходване на пари от бюджета на фонда е командироването в чужбина на лекари от различни болници, макар нормативната уредба да не позволява такива действия.
Александров подписвал без обществени поръчки договори за лечение на деца в чужбина, главно в болница "Аджъбадем”, Турция. Решенията били еднолични и с неясни критерии от шефа на фонда, който не е лекар.
Той и Котева попълвали без нужните правомощия и формуляри S2, с които задължават НЗОК да плаща на чужди болници за лечението на български деца. Междувременно Радева не упражнявала предварителен контрол и не издавала контролни листа за поети финансови задължения.
Арестът на Александров преди близо три години създаде криза във Фонда за лечение на деца, като голяма част от членовете на Обществения му съвет обвиниха здравното министерство в опит да си "присвои” структурата.