За последните 24 часа на територията на Област Перник са проведени 39 неотложни аварийно-възстановителни работи, съобщиха от пресцентъра на МВР.
И през изминалото денонощие спасители и пожарникари продължиха действията си по преодоляване на щетите от земетресението. За последните 24 часа осем екипа са извършили 39 неотложни аварийно-възстановителни работи (разчиствания на отломки, укрепване и отцепване на рушащи се сгради).
На сменен режим участва целият личен състав на ОУПБЗН - Перник. Експертните комисии за оценка на щетите от земните трусове са установили, че 12 сгради са негодни за обитаване, в това число детска градина "Родолюбче” и част от 8 ОУ "Кракра Пернишки”.
Сградите с нанесени щети, но годни за обитаване, са около 15 000. От резерва на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" са освободени и доставени на нуждаещите се 50 палатки и 23 фургона.
Същевременно апаратурата на Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН е регистрирала слаб вторичен трус снощи - в 23.30 часа, съобщават от МВР.
Магнитудът на земетресението е 2 по скалата на Рихтер, а епицентърът му е на около 20 км в югозападна посока от София. Вторичният трус не е усетен на територията на страната и не е предизвикал разрушения.
По данни на Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН в 01:49 часа отново е било регистрирано земетресение с епицентър на около 20 км в югозападна посока от град София.
Вторичният трус е бил с магнитуд 2,5 по скалата на Рихтер. Земетресението не е усетено на територията на страната. Няма данни за жертви и нанесени материални щети.
МВР и Националният институт по геофизика, геодезия и география – БАН предоставят полезна информация на гражданите за превантивни действия в случай на сеизмичен трус, съобщиха от пресцентъра на МВР.
ГДПБЗН припомня някои от основните правила, които могат да помогнат на гражданите в случай на сеизмичен трус.
Какво трябва да правим при земетресение?
При сеизмично спокоен период:
Вкъщи трябва да имате, поставени на удобно място фенерче, чанта за документи и особено ценни вещи, аптечка с необходимите ви лекарства, по една топла дреха за всеки, резерв от храна и вода.
Закрепете здраво мебелите вкъщи и не поставяйте тежки, лесно падащи предмети на високи места.
Съхранявайте пожароопасните вещества и отрови в плътно затворени съдове.
Оставете свободен входа на жилището и не го задръствайте с предмети.
Помислете и определете в жилището си най-безопасното място. Имайте предвид, че при земетресение най-опасни са балконите, външните стени, стълбищата и асансьорите.
Подгответе план за поведението на членовете на семейството.
Определете лице за връзка между членовете на семейството, което е извън вашия регион.
При усещане на първия трус:
Не трябва да напускате сградата, в която се намирате, направете го само ако прецените, че можете да излезете на открито за около 10 секунди.
Заемете най-безопасното място в сградата – под рамката на вратата, близо до вътрешна стена, колона, под стабилна маса или легло.
След първите вибрации люлеенето ще се засилва, запазете самообладание и не хуквайте към асансьорите и стълбите.
Ако сте на улицата, застанете далеч от сгради и далекопроводи.
Ако трусът ви завари зад волана, спрете на открито, безопасно място и изчакайте.
В обществения транспорт е по-добре да изчакате края на труса в превозното средство.
След преминаването на първия трус:
Изключете електричеството, газта и водата.
Вземете подготвения багаж и бързо напуснете сградата.
Слезте по стълбите, не ползвайте асансьор.