Новият председател на Комисията по култура и медии в парламента вече е Славчо Атанасов от Патриотичния фронт. Той оглави комисията на мястото на изгонената преди дни от своите заради прокарване на лобистки интереси Полина Карастоянова. Решението бе по предложение на лидера на Националния фронт за спасение на България (НФСБ) и съпредседател на ПФ Валери Симеонов, което бе подкрепено от коалиционния партньор ВМРО.
Карастоянова не беше отлъчена от парламентарната група на партиотите, но след като бе наказана да не участва вече в нито една парламентарна комисия, тя сама реши да напусне патриотите и да стане независим депутат.
Карастоянове влезе в Народното събрание от листата на НФСБ, чието ръководство още преди 6 месеца обяви, че снема доверието от нея. Симеонов я обвини в прокарване на лобистки частни интереси в закона за акцизите и данъчните складове и в Закона за авторското право. В единия случай тя внесе текстове срещу орязване на правата на казанджиите в полза на големи производители на алкохол, а във втория – в полза на две големи компании за авторски права.
Първото, което наследникът й в комисията по култура и медии обяьви, че ще направи, е да намали данък ДДС за книги и учебници, а в най-краткосрочен план – да настоява за връщането в ефира на БНР на прогонената Лили Маринкова от новия директор на националното радио Александър Велев.
Атанасов заяви днес, че ще иска среща с генералния директор на БНР по казуса с освобождаването на Лили Маринкова.
Междувременно днес групите на АБВ и БСП също възразиха срещу уволнението на дългогодишната журналистка от БНР. Партията на бившия президент Георги Първанов настоя Маринкова да бъда възстановена на работа в държавното радио.
"Разтревожени сме от един факт, който засяга не само работещите в медиите: уволнена от работа е Лили Маринкова. Лишен от глас е един знаков за българската политическа среда журналист, който отстояваше в годините на прехода самоотвержено собствена позиция и който превръщаше предаванията си "Неделя 150" в престижна гражданска трибуна", се посочва в декларация на АБВ.
Те се присъединяват към възмутените граждани, събрали глас срещу случващото се. "Считаме за недопустим начина, по който се посяга върху един журналист и призоваваме генералния директор на БНР да преразгледа решението си за нейното отстраняване", се посочва в съобщението.
"Такъв акт от страна на Александър Велев би разколебал съмненията, че в България се зачеркват предизборно от списъка на работещите неудобните и смелите да говорят истината журналисти. Надяваме се, че връщането на работа на журналист като Лили Маринкова ще възвърне доверието към националното радио, за чийто авторитет и слушаемост категоричен принос имат и журналисти като нея", се казва в позицията на АБВ.
Те настояват в парламентарната комисия по култура и медии да бъдат поканени Александър Велев и Лили Маринкова и да бъдат изслушани, за да се обсъдят публично всички съмнения за отстраняване на неудобни от властта журналисти в публичните медии. Тази дискусия трябва да се разшири и да обхване причините за сриването на позициите на българските медии във всички авторитетни класации за свобода на словото, смятат от АБВ.
Говорителят на "БСП Лява България" Жельо Бойчев пък оментира, че социалистите са изключително чувствителни към подобен род действия. "Все по-малко остават утвърдените и наложени български журналисти, имащи куража да отстояват самостоятелна и независима позиция. Лили Маринкова е пример за един изграден журналист, несъобразяващ се с моментната конюнктура", каза социалистът.
Според него БНР само губи от уволнението на един от емблематичните си журналисти. "Една медия не може с лека ръка да се лиши от утвърден журналист, още по-малко пък по този обиден начин", категоричен е говорителят на социалистите в парламента