Кървавите атаки в Париж се превърнаха в поредното препятствие пред България и Румъния в опитите им да станат част от Шенген. Това твърди EU Observer в материал, озаглавен "Нападенията във Франция попариха надеждите на България и Румъния за Шенген"
ЕС възнамерява да затегне изискванията за прилагане на правилата на безвизовата зона. Това от своя страна ще направи още по – трудни и продължителни опитите на двете страни да се присъединят към Шенгенското пространство, коментира медията.
От там припомнят за редицата неуспехи на двете балкански държави да станат част от зоната заради липсата консенсус на останалите страни членки.
Влизането е Шенген беше сред основните теми, поставени от румънския президент Клаус Йоаханис по време на посещението му в Брюксел. В северната ни съседка опасенията, че страната се отдалечава от безвизовото пространство вече се изразяват публично от някои политици.
"Ние сме в много отчайваща ситуация, всичко наши очаквания за Шенген се изпариха след случилото се в Париж. Старите държави членки като Германия и Франция продължават да правят грешката да вярват, че Изтокът е изток отново", коментира крайнодесният депутат Траян Унагареано.
Според него залавянето на френският гражданин, смятан за приятел на братята Куаши, било доказателство, че трафикът на бойци към Сирия минава именно през нашата страна.
Евродепутатът Карлос Коельо, койот работи по законодателството, свързано с Шенген, също признава, че двете източноевропейски страни трябва да имат едно наум след атаките във Франция.
"Страхувам се, че държавите в Общността са фокусирани повече върху проблемите на сигурността, отколкото върху разширяването на зоната за свободно движение. Това настроение не е в полза на разширяването на Шенген", каза той. Депутатът все пак изрази надежда, че всичко осъзнават, че трагедията в Париж няма нищо общо с безвизовото пространство.
В материал също така се обяснява обстойно, че България е подложена на сериозен миграционен натиск след избухването на конфликта в Сирия и възхода на "Ислямска държава". От изданието подчертават, че бежанският поток минава през границата ни с Турция.
Според Коельо обаче приемането на България и Румъния в Шенген е ключово за опазването на външните граници на ЕС в светлината на терористичните заплахи.
"Ако двете страни станат част от пространството те ще трябва да прилагат всички изисквания за контрол. Ако те останат отвън ние нямаме никакъв шанс да ги да накараме да прилагат правилата на Шенген", коментира той.
"Ако ЕС иска да затегне контрола по външната си граница, то не може да игнорира България, която е потенциално най - опасното място от гледна точка на имигрантската вълна".