След 4 месеца почти в ада, сред шум, прах и различни бригади майстори, изринати 50 тона боклук и събрана почти толкова умора, живущите на № 54 на столичната улица "Чаталджа" могат да си отдъхнат.
Операцията реновиране на кооперацията е завършена и сградата официално беше показана.
Направена е външна изолация на стените, изолирани са както тавана, така и плочата на мазето, подменени са дограмите, направен е основен ремонт на покрива с поставени слънчеви колектори, обновени са и общите части.
Гигантското начинание на 18-те домакинства в сградата е осъществено по програма "Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради” - проект на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), изпълняван с подкрепата на Програмата на ООН за развитие (ПРООН).
И резултатите вече са налице – сградата е чиста, спретната и вече драстично се отличава от околните постройки в район "Оборище" в столицата.
На откриването на сградата един от представителите на собствениците Веско Лалов сподели, че с тази инициатива самото общуване между живущите в кооперацията се е подобрило: "Когато се случва нещо хубаво, това запалва ентусиазма на хората. Когато средата около нас става по-добра, просто това ни кара да се чувстваме по-добре", разказа Лалов.
Той призна, че в началото проектът е приет с недоверие и скептицизъм, но ентусиазмът на домоуправителя е "заразил" малко по малко и останалите хора от блокчето и дори няколко възрастни съседки са престанали с оплакванията си, че майсторите нарушават следобедната им дрямка.
Основното очакване на собствениците е разходът на енергия сериозно да намалее, като предварителните сметки са за понижение с до 40-60% на употребяваната енергия. При среден разход от 200 лева на домакинство, това прави средно с около 80 лева по-малки сметки. Сериозен принос за намалението ще окажат монтираните на покрива слънчеви батерии – с тях домакинствата ще си набавят нужната топла вода.
Освен това изолацията на сградата и новата дограма по прозорците и вратите също намалява сериозно разхода на енергия. Дори и при първото застудяване тази година, дни след приключването на ремонта, живущите усещат разликата - в стаите е близо 20 градуса, когато навън температурите се доближават до нулата.
Според условията на програмата живущите са дали своя принос в ремонта с подмяна на дограмата вътре в апартаментите си, което е струвало между 1000 и 3000 лева на домакинство. Парите е трябвало да бъдат събрани предварително като гаранция за сериозността на собствениците. Останалата част от ремонта се поема от програмата на ПРООН и МРРБ.
Като най-тежкото от цялата работа управителят на кооперацията Цветанка Георгиева определи не началото през 2009 година, а последните 4 месеца, когато са се осъществявали самите ремонти дейности.
"Четири месеца от сутрин до вечер – посрещаш и изпращаш различни бригади, отваряш тавани, затваряш тавани, отваряш мазета, затваряш мазета, следиш за всичко", разказа Георгиева.
По думите ѝ другата трудна част от осъществяването на дейностите се оказал моментът на смяната на управляващите. Именно около предишните избори те били пред финалната фаза, но при смяната на кадрите в министерството заедно с новото правителство се оказало, че отново трябва да запознават чиновниците с това какво се случва на улица "Чаталджа" №54. Така осъществяването на проекта и извършването на ремонта се забавили сериозно.
Цветанка Георгиева обясни още, че самите собственици не са се регистрирали по Закона за етажната собственост като юридическо лице, тъй като много по-лесна е процедурата със свикване на Общо събрание и нотариална заверка на решението. В случая с кандидатстването по програмата за "Демонстрационно обновяване на многофамилни жилищни сгради”, това е било напълно достатъчно.
Освен прекъсването на процеса по предвижването на документите обаче в разказа на Цветанка Георгиева и Веско Лалов прави впечатление един друг факт – и двамата признават, че са разбрали напълно случайно за тази програма и за възможността сдружението на собствениците да кандидатства по нея.
"При информацията винаги има момент на случайност", казва дори Лалов.
Така се оказва, че живущите на улица "Чаталджа" №54 са научили за тази възможност от съседка и едва след като са заявили сериозен интерес са получили повече разяснения от общината. След това подкрепата на местните власти е била на ниво.
Подобен извод направи и представителят на програмата на ПРООН Татяна Стоянова. На финала на демонстрационния проект тя обобщи, че програмата работи най-добре именно там, където собствениците получават подкрепата на местните власти. Затова и най-успешно се работи не в най-големите градове на страната. От общо 50 сгради, които са минали по програмата, само 13 са в София.
По думите на Стоянова най-успешно се работи там, където общината дава своята подкрепа на сдруженията на собствениците, като им дава логистична подкрепа и административна помощ. А когато местните власти вложат и в благоустрояване на околните пространства с публични средства, резултатът е наистина добър и видим – съседите могат да видят, да наблюдават какво се случва и да чуят мнение от първа ръка. И най-вече – да се убедят, че такива дейности са в полза на всеки един.
Затова и Цветанка Георгиева и Веско Лалов увериха, че няма да откажат информация на нито един свой съгражданин, който се интересува от направеното от тях.
Като следваща своя цел живущите на №54 на столичната улица "Чаталджа" си поставят оправянето на тротоара (нещо, което предстои в следващите седмици) и облагородяването на градинката към кооперацията.
Да им пожелаем успех!