Има твърде малко случаи на уволнени съдии по повод на забавени дела и Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да намери начин да преразгледа решението си за съдия Мирослава Тодорова от гледна точка на обективност.
Това коментира министърът на правосъдието Диана Ковачева по време на брифинг в Народното събрание, предаде Агенция "Фокус". В четвъртък, когато съдия Тодорова беше уволнена, обаче правосъдният министър заяви категорично, че няма спор за нарушенията на Тодорова и ррябва да се мери с един аршин - да се налагат дисциплинарни санкции при нарушения.
"Няма спор за това, че са извършени тежки нарушения, свързани със забавени правосъдия, забавяне на дела. Има спор за това дали е обективно, съответно и съразмерно на извършените нарушения наложеното наказание на съдия Мирослава Тодорова и дали има последователна дисциплинарна практика от ВСС за наказанието”, каза днес (13 юли) Диана Ковачева.
Тя допълни, че е направила справка на базата на която заяви: "Може да се каже, че не се мери с еднакъв аршин и може би е добре ВСС да преосмисли решението си и да намери начин да го преразгледа”.
Решението беше взето без дебат, дебатът във ВСС не се състоя, допълни още Ковачева и поздрави съдиите за активната им позиция в случая и ги призова да използват повода, за да поставят проблема с прекомерната си натовареност, защото това е отговорност на ВСС.
Позицията си по случая обясни и министър Цветанов. Той не пожела да коментира решението на ВСС или конфликта между него и Мирослава Тодорова, но обясни, че в случая има и друга страна на въпроса - тази на жертвите на престъпление. За вътрешния ни министър бавенето на съдебните процедури показва липсата на държавност.
От пресцентъра на Министерския съвет пък разпространиха официалната позиция по случая на премиера Бойко Борисов. в нея той окачествява уволнението на съдия Тодорова като "провокация" само дни преди представянето на Мониторинговия доклад по Механизма за сътруничество и проверка.
"Решението е взето без дебат, въпреки предложението на правосъдния министър Диана Ковачева за това. Има данни и за други подобни случаи, които не са завършвали с такова тежко наказание и дори са оставени без санкция", казва Борисов.
Премиерът не пропусна да коментира, че този съвет е избран по времето на Тройната коалиция. "Мисля, че би било огромен жест към демократичното ни общество съдия Мирослава Тодорова да бъде изслушана от ВСС и след това да се вземе окончателно решение", допълва в заключение той.
Във Варна президентът Росен Плевнелиев коментира, че е притеснен от уволнението на Мирослава Тодорова, потвърди, че има доверие в българския съд и обясни, че решението на Висшия съдебен съвет за дисциплинарното уволнение на съдия Мирослава Тодорова оставя съмнения за необективност.
Институцията е извършила политическа поръчка, пък категорично заяви в Народното събрание лидерът на ДСБ Иван Костов. Според него ясно се вижда "двойният аршин" в случая - дисциплинарно уволнение за Тодорова и "забележка" за друг съдия, който има 43 забавени дела.
От "Ред, законност и справедливост" пък поискаха незабавната оставка на ВСС. Членовете на този съвет загубиха доверието и на магистратите, и на гражданите, се казва още в изявлението на партията.
На фона на това пред сградата на ВСС в София се проведе и първият протест на съдии у нас.