Нарастват заплахите за сигурността на България и Европа от терористичен и неконвенционален характер. Това гласи годишният доклад на правителството и службите за състоянието на националната сигурност на България за 2015 г., приет от парламента, предаде БГНЕС.
В документа са представени действията и мерките, предприети от българската държава за справяне с рисковете за националната сигурност от външнополитически характер. Посочва се, че тези предизвикателства и заплахи са произтекли сновно от войната в Сирия, от нестабилността в други региони на света и някои страни от Африка, генерирали бежанския и миграционен натиск към страните от ЕС, също така - от кризата в Украйна и промяната на стратегическата среда за сигурност в Европа и в частност в Черноморския регион.
Посочени са резултатите, свързани със завършване на процеса за законово уреждане на съществуването и функционирането на службите за разузнаване и сигурност на България и като цяло на системата за защита на националната сигурност.
Според авторите на доклада вероятността от възникване на военен конфликт в Югоизточна Европа "е ограничена".
Отчита се също, че "обърната негативната тенденция" на намаляване на бюджета на Министерството на отбраната през последните години, като е задържан на 1,35% от БВП или равен на бюджета за 2014 г. Така страната е спазила изискване на Програма 2020 и на срещата на върха на НАТО в Уелс.
Документът изтъква, че са запазени структурата и съставът на въоръжените сили в рамките на 37-40 хиляди души.
Димитър Лазаров от ГЕРБ мотивира подкрепата на парламентарната група за доклада с това, че "вследствие на констатациите за националната ни сигурност са предприети законодателни инициативи и са отпуснати от правителството 2,5 млрд. лв. за самолети, кораби и др."
Не така въодушевен обаче бе представителят на социалистите Жельо Бойчев, който пък определи доклада за националната сигурност като "изпразнен от съдържание", а "най-големият риск за страната ни е функционирането на институциите ни".
"Докладът е изпразнен от съдържание и съдържа безсмислици и противоречия, както и взаимно изключващите се заключения и констатации", отсече Бойчев.
Групата на АБВ - бивш коалиционен партньор на управляващите, подкрепи доклада. Ген. Михо Михов обърна внимание на депутатите, че в доклада е подчертано, че "решаването на кризата в Близкия Изток и Северна Африка зависи и от България". Той отчете като положителен факт, че докладът съдържа констативна част, но разкритикува "липсата на аналитичност в дълбочина, както и раздел, свързан с външната политика".
Депутатът от ДПС Янко Янков пък предложи от трибуната "да се осигури необходимият финансов ресурс за сигурността на България, защото в противен случай съществуването на нашата държава е застрашено".
"Трябва да се осигури необходимата подкрепа на премиера Бойко Борисов по отношение на справянето със заплахите, свързани с бежанския поток. Една много сериозна бежанска инвазия може да постави държавата на изпитание, което да я разруши", отбеляза представителят на ДПС.