През 2015 г. партиите у нас са получили и изхарчили близо 36 млн. лева държавни пари. Става въпрос за сумите, които им се полагат като субсидии. Това сочи приключилата проверка на Сметната палата. Одитирани са 30 партии, получили държавна субсидия, ползвали предоставени от държавата и общините помещения или участвали в избори, както предвижда Закона за политическите партии (ЗПП).
Резултатите от проверката показват, че за 2015 г. 28 партии са получили общо 35.758 млн. лв. държавна субсидия. Сумите са били използвани най-вече за финансиране на дейността им. В същото време 22 от 30-те партии са ползвали и 793 помещения - държавна и общинска собственост, като за наеми са изплатени 975 хил. лв. От Сметната палата не са установили нарушения на ЗПП относно предоставяне разплащането на партийни дългове към трети лица с държавни пари.
Одитите са установили също, че средствата от членски внос съответстват на отчетените от политическите партии, с изключение на една политическа сила, която не е отчела такъв в размер на 1730 лв. В същото време 14 партии са получили дарения на обща стойност 921 хил. лв. Декларациите за произхода на дарените средства от физически лица в размер над една минимална работна заплата са оповестени в публичните регистри на интернет страниците на партиите. Пет партии са формирали приходи и са извършили разходи във връзка с извършвана и декларирана от тях стопанска дейност, при спазване на изискванията на ЗПП.
Паралелно с това 9 партии са направили дарения в общ размер на 493 хил. лв. на фондации, за благотворителност, за обучение, подпомагане на нуждаещи се от лечение лица и др. За това са ползвали средства, както от държавна субсидия, така и от собствени приходи.
Формираните приходи и извършените разходи от одитираните партии са документално обосновани, осчетоводени са по съответните счетоводни сметки от индивидуалния сметкоплан на всяка партия при спазване на счетоводната й политика и са отразени в годишните финансови отчети на одитираните партии. Всички проверени извършени разходи са оценени като присъщи за дейността на политическа партия.
В същото време обаче Сметната палата отчита и някои проблеми при управлението на имуществото от политическите партии. Установени са случаи на забавяне на наем за използване на държавни и общински помещения. Такива има при 85 договора за наем, сключени от 9 партии. Поради тази причина са създадени предпоставки за прекратяване на договорите за наем. 11 партии отчитат неразплатени задължения за наемни вноски в размер на 83 хил. лв., като част от тях в размер на 28 хил. лв. са изплатени през 2016 г.
Извършени са проверки дали се ползват по предназначение 44 имота на територията на Варна и Пловдив, предоставени на 12 партии от държавата и общините. За 9 предоставени имота на 2 партии е установено, че се ползват съвместно по сключени договори с трети лица – за осъществяване на партийна дейност, в съответствие с изискванията на ЗПП.
Одитираните политически партии са създали публичен регистър на интернет страниците си. Възникналите обстоятелства от дейността им през 2015 г., определени за вписване по реда на ЗПП, са публикувани в публичните им регистри, съобщават още от Сметната палата.