Половината избиратели у нас заявяват, че няма да гласуват на местните избори само 6 месеца преди тях.
Като се има предвид, че на местни избори активността по принцип е по-ниска, може да се предположи, че през есента групата на негласуващите вероятно ще нарасне още повече, посочва директорът на "Сова Харис" Васил Тончев, като се позовава на представително за пълнолетното население на България изследване, реализирано от агенцията в периода 12 – 18 март 2015 г. сред 1000 респонденти.
Изследването е по поръчка на вестник "Преса" и е осъществено по метода на стандартизираното face-to-face интервю. Максимална грешка за 50% относителен дял при 95% гаранционна вероятност: 3,10% .
Според директорът на "Сова Харис" предимство на местните избори ще имат кандидатите на партиите с изградени структури и твърди електорални ядра. Освен това Тончев припомня, че при ниска избирателна активност значението на контролираните (купените) гласове ще се увеличи.
Силни кандидати и отвореност към гражданските структури ще имат шанс срещу статуквото, непредизвикващо вдъхновение и особени надежди сред гражданите. Директорът на "Сова Харис" прогнозира, че шансовете за мащабна победа на ГЕРБ на местните избори изглеждат стабилни.
Пред БСП все още стои проблемът с липсата на перспектива. Орешарски засега е пречка за социалистите да заемат позицията на алтернатива в представите на избирателите. Ролята на опозиция, която столетницата отстоява, предполага по-дълъг период на изграждане на готовност за реализация на изборна победа.
Левицата има неотложна нужда от преформатиране и отваряне на на политическото й представителство към по-широки граждански слоеве, категоричен е социологът.
Той констатира, че "без единодействие с БСП на местните избори партията на Георги Първанов не би могла да разчита на значими резултати".
Според проучването на "Сова Харис", към настоящия момент преобладаващото мнозинство от гласоподавателите не виждат непосредствена алтернатива на сегашното управление. Опозицията в лицето на БСП и ДПС не успя да реализира пълноценен мандат и пропиля възможността да бъде носител на промяната.
"Сега наблюдаваме известна консолидация на обществените нагласи около стабилността, която излъчва настоящето правителство. Въпреки сериозните противоречния в управляващото мнозинство, въпреки преобладаващия скептицизъм по отношение на властта, вариантът управляващите да реализират пълен мандат е предпочитан от по-голямата част от избирателите", пояснява Тончев.