Правителството на Бойко Борисов тръгна за преговорите в Брюксел по следващия финансов период на ЕС с голяма торба обещания.
Това каза в парламента лидерът на БСП Сергей Станишев в питане към премиера Пламен Орешарски относно преговорите за многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за 2014-2020 г. и българската позиция.
Станишев бе категоричен, че дебатите за следващата финансова рамка на ЕС са важни за България. "Очакваха се 18 – 19 млрд. евро за страната. След преговорите правителството се завърна с много по-малко ангажименти”, заяви Станишев.
"Възниква въпросът кой е спал по време на Европейския съвет", каза Станишев и допълни: "Това е риторичен въпрос".
"От кохезионна политика за България се отделят 120 евро на човек, а в Естония е 388 евро. Има увеличаване на средствата за земеделска политика за България, но това не е договорено. С 10% са по-малко средствата за развитие на селските райони. Редица страни успяха да договорят допълнителни средства, Гърция – 1.3 млрд. евро, Италия и Унгария – 1.5. млрд. евро, Германия – 700 млн. лв. допълнително за регионално развитие. България не е договорила допълнителни средства за най-изостаналите региони като Северозападна България. Кой е спал по време на Европейския съвет?”, посочи Станишев.
"Говореше се, че ще има 100% усвояване, към днешна дата това изглежда много трудно. В резултат на усилията на премиера Пламен Орешарски и вицепремиер Зинаида Златанова значително се ускори усвояването. Сериозно са намалени рисковете от загуби по програма "Регионално развитие”, каза още Станишев.
"Народното събрание трябва да играе активна роля по контрола и по това какво е споразумението с ЕК и какви са средствата. Това означава прецизна работа, анализ на грешките, така че да постигнем максимум за хората и българската икономика”, смята Станишев.
"На 15 април от служебното правителство в Брюксел е изпратен първи вариант на споразумението с ЕК. Тогава отзивите не са добри. Новият проект, изготвен от това правителство, е оценен от ЕК като зрял, през октомври предстоят консултации между българското правителство и ЕК. Има много по-ясен акцент върху образованието, отчетени са по-добре нуждите на малките и средни предприятия. Има акцент върху уязвимите групи. Трябва да получим информация от правителството и в следващите месеци да се прецизират акцентите”, заяви лидерът на БСП.