Столицата вече се радва на нова придобивка - обновената Мулти култи карта на София. На нея са картографирани 36 автентични чуждестранни и български ресторанти, пекарни, сладкарници и магазини за хранителни стоки.
Обновеният й вариант е част от проект "Сподели мултикултурните маршрути на София" с финансовата подкрепа на Столична община и Програма Европа 2014 г. Първото издание на Мулти култи картата излезе преди година, а до момента електронната й версия има над 90 000 посещения.
Второто допълнено издание включва нови 10 ресторантa и магазинa и кани софиянци да направят свой собствен "мултикултурен маршурт", като до 31 януари 2015 г. посетят поне 5 ресторанта или магазина и за доказателство съберат специален печат от всеки един от тях. На 10 февруари 2015 г. в присъствието на нотариус 25 от тях ще получат специални кулинарни награди като вечеря за двама от чуждестранните ресторанти.
Мулти култи картата е естествено продължение на работата на Сдружение "Мулти култи колектив" за обединяване на българите, мигрантите и бежанците – около масата и отвъд нея. На двуезичната карта има автентични чуждестранни и традиционни български ресторанти и магазини за хранителни стоки, заедно с личните истории на собствениците им и специално създадени техни портрети.
По този начин "Мулти култи колектив" подкрепя двустранния процес на интеграция във време на прояви на расизъм и ксенофобия – от една страна, предизвиква позитивното любопитство на българите към културата и кухнята на мигрантите и бежанците, а от друга – подпомага културната и икономическа интеграция на чужденците в София, както и популяризира мултикултурното наследство на града.
Хартиени копия на картата могат да бъдат намерени във всички 36 обекта, туристическия център на Столична община в подлеза на Софийския университет, следващия брой на списание Меню, както и в различни кафенета, барове, кина, магазини в столицата.
Мулти култи картата е определена за "добра практика" от Европейския уебсайт за интеграция на Европейската комисия и номинирана за "Проект на годината 2013" на Фондация "Лале". Проектът се подкрепя от Върховния комисариат за бежанците на ООН в България.