Физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.
Нови правила при сделките с имоти
Адвокат Адрияна Янчина обясни пред "България сутрин", че промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки.
Възрастните шофьори могат да спестят много от автомобилна застраховка (научете тук)
Автомобилна застраховка | Търсене на реклами
Защитно покривало за кола – пълна защита във всяко време
Post Sociale
"В момента масова практика е строителните компании да не купуват директно парцелите, а да използват физически лица като посредници", поясни Янчина.
По думите ѝ, тези физически лица след това продават имотите, като избягват плащането на ДДС. Новите законови промени ще задължат всички, които продават имоти в нови сгради (до 5 години след издаването на акт 16), да се регистрират по ДДС.
Кои имоти няма да бъдат засегнати
"Тези промени няма да засегнат сделки със сгради, които са по-стари от 5 години. Ако продавате имот в сграда на 10 или повече години, няма да се налага регистрация по ДДС", уточни юристът.
Очаквано повишение на цените
Промените ще засегнат основно търговията с новопостроени имоти, което неминуемо ще доведе до повишаване на цените. Строителните компании ще калкулират новия данък в крайната цена на имотите.
"Трудно биха могли да се направят точни изчисления, но България следва тенденцията в Западна Европа, където имотите са много по-скъпи", допълни Адрияна Янчина.
Новите законови промени, макар и насочени към ограничаване на данъчните измами, ще направят покупката на нови имоти по-трудна за обикновените граждани и ще засегнат основно купувачите с инвестиционна цел.