Испанските и италианските университети са най-популярните в Европа по програмата за обмен на студенти на Европейския съюз "Еразъм", показват официалните данни на програмата за периода 2009/2010 година.
От общо 100 университета първите десет са испански и италиански. Общо седем висши учебни заведения от първите десет са испански, като номер едно е Университетът в Гранада. По "Еразъм" там са отишли 1862 души.
На второ място се класира Университетът във Валенсия с 1770 души по "Еразъм", а трето място отново е за испанско заведение – Политехническият университет отново във Валенсия с 1638 души.
Интересното е, че от 100 университета в програмата, класирани според проявения интерес от студентите и формираните квоти за 2009/2010 година, няма нито един български университет.
Първият университет от Източна Европа се намира в Чехия – Карлов университет. Той е приел 997 студенти по "Еразъм".
Университетът в Гранада е отново първи и в класацията на учебните заведения, които са пратили най-много свои възпитаници да учат някъде в Европа по "Еразъм".
Учебното заведение е пратило общо 1851 души на стаж през 2009/2010 година. На второ място е мадридският университет "Комплутензе" с 1562 студенти, а трети е Болонският университет с 1548 студенти.
И в тази класация липсва името на български университет.
През учебната 2009/2010 година броят на българските студенти, които са участвали в "Еразъм", е 1687 души.
Българските университети са приели само 627 души по програмата. Най-много изпратени студенти зад граница по "Еразъм" е имала Испания - 31 158 души, следвана от Франция с 30 213 души и Дания с 28 854 души.
Като приети студенти първа се класира отново Испания с 35 389 души, следвана от Франция с 26 141 души и Великобритания с 22 650 души.
Програма "Еразъм" предоставя възможност за реализиране на определен период на обучение в европейски висши училища, който период е строго регламентиран от Европейската комисия в рамките на минимум 3 и максимум 10 календарни месеца за една академична година.
Програмата е изключително привлекателна за студентите от ЕС и асоцираните към него държави, главно поради следните две причини:
1. Осигурява достъп до други европейски висши образователни системи, без заплащането на академични такси и при условията на пълно академично признаване на периода на обучение в приемащата европейска институция.
2. Създава условия за културен и социален досег и съпричастност по време на периода на престой в приемащите европейски държави.
За периода на обучение в европейските висши училища по програмата студентите не заплащат:
- Академична такса за обучение;
- Такса за регистрация в приемащата институция;
- Такса за полагане на изпити;
- Такса за достъп до лаборатории;
- Такса за ползване на библиотеки.
В приемащото висше училище могат да се събират малки такси за осигуровки, студентски съюзи, ползването на помощни материали (фотокопия, лабораторни материали и др.), на същите основания, на които те се заплащат от студентите на приемащата институция.