82 млн. лв. са загубите за българското земеделие от руското ембарго. Най-доброто решение е санкциите на ЕС срещу Русия да отпаднат. Това заяви по БНР министърът на земеделието и храните Десислава Танева.
Тя уточни, че в млечния сектор загубите са 44 млн. лв., в сектор плодове и зеленчуци – 22 млн. лв., а останалите са в секторите животновъдство и преработка на месо.
"За тази една година от въвеждането на руското ембарго до края на юни преките сделки, които щяхме да имаме, ако не беше това руско ембарго, са на стойност не повече от 10 млн. евро", каза Танева. И посочи, че най-доброто решение е тези санкции да отпаднат.
На 7 септември се свиква специален съвет на министрите на земеделието от ЕС само на тема мляко и мерки за подкрепа, съобщи агроминистърът. Тя се надява, че искането на България от декември за европейски компенсации за сектор мляко ще бъдат удовлетворени по някакъв начин, за да се компенсират доходите на фермерите.
Танева коментира и протестите на земеделските производители от цялата страна в петък срещу въвеждането на изискване за монтиране на скъпи нивомери за отчитане на реално ползваното гориво във ведомствените бензиностанции от агросектора.
Припомняме, че в петък по инициатива на Националната асоциация на зърнопроизводителите фермери от цялата страна – не само членове на НАЗ, зареждаха демонстративно гориво през целия ден на обикнтовените бензиностанции и така предизвикаха задръствания. Целта на протеста беше да покажат до какъв хаос би довело изискването за монтиране на нивомери, тъй като агробензиностанциите не можели да си го позволят и ще се наложи да се закрият.
Според Танева вероятно е имало по-приемлив вариант за всички страни за въвеждане на мерки за контрол върху риска от контрабандата на гориво. "На практика става въпрос за т.нар. ведомствени бензиностанции, които в по-голямата си част са бензиностанции, които са изградени по времето на някогашните ТКЗС, когато се обработваше земеделската земя под тази форма. След това обаче тези ведомствени бензиностанции станаха обекти, с които земеделските производители зареждаха машинния си парк за дейностите си и техният режим не е приравнен като изисквания и условия, на които отговарят търговските бензиностанции", припомни министърът.
Тя отчита факта, че министерство на финансите предприема всички мерки за ограничаване на контрабандата, но не е съгласна с тази мярка. "Със сигурност трябва да знаем обаче, че не земеделието и не този сектор е секторът, които провокират контрабандата", смята Танева.
Според нея е трябвало да има разграничение за обемите на вкопаните цистерни на т.нар. ведомствени бензиностанции. До края на август трябва да влезе в сила това изравняване на режима на контрол от страна на държавата, на изисквания за експлоатация на всички обекти, в които се продава гориво, добави министърът.