Трябва да се промени политиката по отношение на младите, така че да се улесни преходът на младите хора от образование към заетост, а не от социални помощи към заетост.
Това заяви днес (14 май) министърът на социалната труда и социалната политика Тотю Младенов по време на дискусионния форум "Визия и предизвикателства. Младежка заетост - дискусия - бизнес. Държава. Студенти. Университети”.
Младенов подчерта, че образованието има огромна роля в намирането на първа работа от страна на младите хора. Той обясни, че шансовете на един образован младеж за реализиране на пазара на труда са почти три пъти по-големи в сравнение с тези на най-ниско образованите в страната.
"Безспорно един от най-негативните ефекти от кризата е значителното увеличаване на младежката безработица”, допълни министърът.
Проблемът се задълбочава и поради факта, че току-що завършилите образованието си, нямат професионален опит. От своя страна бизнесът, държавата и университетите не работят в посока улесняване на студентите, които се сблъскват с множество трудности в трудовата си реализация.
В посока подобряване на тези отношения е и приетата през месец март национална инициатива "Работа на младите хора в България”. На тази база от днес започват преговорите на правителството със синдикатите и бизнеса, свързани с първата работа на младите хора.
Вече е почти готова базата данни между Министерството на образованието и Министерството на труда и социалната политика, която има за цел да улесни агенциите по заетостта, частните посредници на пазара на труда.
Специално внимание министър Младенов обърна на стажантската програма по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси” (ОПРЧР). Благодарение на нея в срок до шест месеца след завършване на висше или средно специално образование, се осигурява стаж по специалността.
Заплащането е според минималните осигурителни прагове, а самите наставници на младежите от предприятията също ще бъдат мотивирани да работят с новопостъпилите. Всеки месец наставниците, които вече могат да бъдат и самите работодатели, ще получава по половин минимална работна заплата. В момента на подобен стаж са 2000 души, но има място за още 6500 младежи.
Тотю Младенов призова бизнеса също да е по-активен, а младите насърчи, като обясни, че близо 50% от хората, постъпили на стаж по програмата, остават да работят на трудов договор в съответните фирми.
Във връзка с образованието министърът на труда и социалната политика съобщи, че са предвидени около 6 млн. лева, които ще бъдат използвани за актуализиране на учебните програми.