След броени дни ще посрещнем Нова година и ще си пожелаем тя да е по-добра, по-сполучлива, с по-малко инциденти. Но за да се случи всичко това, трябва да се поучим от старите си грешки, да вникнем в тях и да се опитаме никога повече да не ги допускаме.
2013 година ще остане в съзнанието ни като фатална. Не само заради мистицизма около числото 13, но и заради трагедиите, които ни сполетяха. Пожари, нападения, катастрофи, земетресения, експлозии се редяха едни след други през 12-те месеца на изтичащата година.
Още януари започна с лошите новини. Петчленно семейство бе открито мъртво е столичният квартал "Гоце Делчев". Тази трагедия бързо потресе обществеността. Заредиха се една след друга версии за случилото се. Излязоха наяве проблемите във фамилията и психичното заболяване на едно от децата.
Февруари дойде с огън и жупел. Но не Господ ни донесе тази трагедия, а ние сами драснахме клечката. Самозапалването като акт на непримиримост заля страната. Пръв бе 36-годишният Пламен Горанов. Неговата постъпка стресна обществото. Обявен бе ден на национален траур, но самозапалванията продължиха. По една или друга причина хората посягат на живота си. Дори и сега може да се чуят заплахи, че някой ще се залее с бензин и ще се приключи.
През пролетта обаче нападенията взеха превес. Този път агресията бе насочена към тези, които спасяват живот. Побоят на медиците от "Спешната помощ" в София, бе последван от агресия в Кюстедил.
През лятото инцидентите сякаш се умножиха. Не ни стигаше тежката катастрофа на бул. "Цариградско шосе", при която пиян таксиджия се вряза в автобусна спирка и блъсна 12 души, ами и инцидентът в мина "Ораново”, който отне живота на четирима миньори, почерни юли.
Но колкото по-топло ставаше, толкова повече се редяха лошите новини. Август мина под знака на огъня. Първо пламна цистерна в жп композиция край варненското село Езерово. Инцидентът обаче се размина само с един пострадал работник и дълго чакане, за да се възстанови разписанието на влаковете. Не такъв късмет извадихме при следващият взрив. Този път тътенът бе в китайски ресторант срещу Руската църква в София. Причината се оказаха газови бутилки, а равносметката показа 12 ранени.
И това лято не се размина без пожари. Стотици декари гори и обработваеми площи бяха погълнати от стихията. Огън вилня край Свиленград и над манастира в Кремиковци. А дни след тях пожарникари се бореха и с пламъците обхванали района до Симитли.
Октомври започна с холивудски екшън. Още в първия ден на месеца се появи новината за обир на банка във Враца. Като на кино крадците бяха атакували охранител от фирмата за инкасо, който излизал от сградата на банката и бяха задигнали парите. Дълго време продължи издирването на обирджиите. В крайна сметка последният, който се оказа бивш полицай, бе заловен, но също по холивудски. Служителите на реда го задържаха при спецакция в софийското село Чепинци.
Есента обаче също не премина без инциденти. Световната обстановка рефлектира и върху нашата страна. Напливът от бежанци създаде напрежение, което ескалира и от двете страни. Нападението над 20-годишната Виктория в центъра на София съвсем ни уплаши. И сякаш като отговор на това деяние, броени дни след това потърпевш се оказа именно чужденец. 17-годишен сириец бе нападнат в района на бежанския лагер във "Военна рампа". Това напрежение доведе до различни протести из цялата страна. Шумен и Варна се надигнаха срещу изграждането на бежански лагери в градовете. А чужденците от своя страна защитиха своите. Смъртта именно на сирийски бежанец доведе до избухването и на бунт в лагера в столичния квартал "Военна рампа".
Време е да изпратим фаталната 2013-та година, но спомените от няколкото земетресения и наводнения, които се случиха, също ще ги пренесем в новата година. Единственото, което ни остава е да се надяваме, че 2014 няма да е осеяна с толкова лоши новини. Е, ако не друго, то поне фаталното 13-то число остава в миналото.