Откакто свят светува мечтата за вечен живот е преследвала хората. И макар че още не открит магически еликсир или висока технология, които да сбъднат този блян, напредъкът в медицината дава надежди, че поне продължителността на живота ще се увеличи.
До тук добре, но това май важи само за останалите народи. Оказва се, че у нас нещата стоят по съвсем друг начин.
Заради ниската раждаемост, високата смъртност и емиграцията нацията ни се топи с около 40 000 души годишно. Прогнозите на НСИ са, че до края на следващата година населението ще се стопи с още над 77 600 души, което означава, че в края на 2015 г. в България ще живеят до 7 168 009 души. До 2020 г. пък ще се стопим с още близо 280 000, а населението ще падне под 7 млн. души.
Друг проблем е, че България е една от най-застаряващите нация в Европа и света, като всяка година средната ни възраст се увеличава с по един месец. В края на миналата година средната възраст на българите е била 43 г., докато в останалите страни членки на ЕС те е била 41,9 г. Най-младо е населението в Ирландия, където средната възраст на жителите е 35,5 г., а най-възрастно в Италия и Испания – 46 г., допълва в. "Монитор".
Прогнозите също не са розови. Ако тенденцията на застаряване продължи, то през 2060 г. средната продължителност на живота ще бъде 47,6 г., като се очаква тя да се увеличава с около 2-3 месеца на година. Двойно повече се очаква да се повишава и продължителността да живота, като в момента българите живеят средно по 74,5 г., докато в Западна Европа – 80,3 г. Това означава, че нашенците живеят средно с 5,8 г. по-малко.
Според НСИ в 15 области в страната 20% от жителите са хората над 65 г. Европейската статистика показва, че най-много пенсионери са 3 региона в Испания, по един от Германия, Италия, Португалия и Гърция. Франция печели класацията за градове с най-младо население с цели 3 региона с население под 15 г. По един региона имат Ирландия, Испания и Великобритания.