Беше очаквано, а вече е и ясно, че шансът новото правителство на България да бъде съставено с подкрепата на само 2 партии е равен на нула. Естествено, ако не станем свидетели на коалиция между ГЕРБ и БСП. Но и двете партии отричат категорично такава възможност, което стана ясно от изказванията на лидерите им тази вечер. При това положение сценариите според евентуалния брой депутати, които получават прескачащите 4-процентната бариера партии, показват как минималният вариант е да бъде съставена коалиция от 3, а дори и от 4 партии.
Управляваща коалиция от по-малкия брой партии ще е възможна, ако водещата сила бъде ГЕРБ. Това показва евентуалният брой депутати, които биха имали политическите сили в новия парламент, ако крайните резултати не се различават силно от прогнозните, обявени тази вечер от социологическите агенции. С резултата си партията на Бойко Борисов би имала около 87 депутата. Дори и при евентуална подкрепа на "Обединени патриоти", чиито народни представители ще са приблизително 26, ГЕРБ няма да успее да събере мнозинство, тъй като двете сили ще имат общо 113 депутата или с 8 по-малко от необходимите 121. При това положение е ясно, че ще трябва подкрепа от поне още една политическа сила. Това би могла да бъде коалицията "Реформаторски блок-Глас народен", която обаче все още е на границата и не се знае ще влезе ли в парламента. Ако прескочи 4-процентната бариера, тя би имала 11 депутати. Които ще са достатъчни, ако се присъединят към тези на ГЕРБ и патриотите. Тогава ще се получи коалиция, подкрепена от 124 народни представители, които вече ще са достатъчни за подкрепа на правителство.
Ако обаче реформаторите не влязат в парламента, тогава ще трябва да се търси подкрепата на друг. Според изказването на лидера на "Воля" Веселин Марешки, тази партия не е изключен вариант. Според прогнозния си резултат тя ще вкара в Народното събрание 14 депутата, които ще дадат възможност на ГЕРБ и "Обединени патриоти", ако се присъединят към тях, да съставят кабинет.
Съществува сценарий и при който ДПС също ще бъде партията, която ще допълни парламентарното мнозинство до необходимия брой, за да има поне 121 гласа в подкрепа на новото редовно правителство с мандат на ГЕРБ. Ако хората на Мустафа Карадайъ, които се очертават да са 26, дойдат на мястото на "Воля", то тогава ще има 139 депутата, подкрепящи новия кабинет. Подобна схема обаче едва ли е възможна, тъй като както от страна на "Обединени патриоти", така и от ДПС, отдавна е ясно, че партньорство между двете не може да има. Участието на ДПС в новата власт обаче е възможно, ако бъде създадена коалиция между тях, ГЕРБ и "Воля". Тогава тя би имала 127 депутата. С този вариант се изчерпват и възможните коалиции около ГЕРБ.
При евентуален мандат на БСП, схемата изглежда още по-сложна. Ако социалистите са водеща партия в евентуална бъдеща коалиция, съставянето и изглежда почти невъзможно. Според прогнозните резултати от вота хората на Корнелия Нинова в 44-ото Народно събрание ще са 76. Ако към тях се присъединят "Обединени патриоти" с техните 26 депутата, и 14-те на Марешки, коалицията става от 116 народни представителя, т.е. пак не се получава необходимото мнозинство. При това положение, за да се достигнат необходимите 121 депутата, ще трябва да бъдат включени и тези на ДПС. И пак стигаме до задънена улица заради острото противопоставяне на патриотите с партията на Карадайъ. С която и от тези 2 политически сили да успее да се договори БСП, другата автоматично отпада.
Ясно е, че Корнелия Нинова няма да може да разчита и на подкрепа от "Реформаторски блок-Глас народен", ако влязат в парламента. Затова социалистите ще трябва да се молят със сигурност РБ-ГН да не прескочат 4-процентната бариера. Тогава 5-партийният парламент ще изглежда малко по-различно, всяка от политическите сили ще има по някой депутат повече и поне хипотетично ще бъде възможно БСП с "Воля" и ДПС или с "Воля" и "Обединени патриоти" да успеят да съберат 121 депутата. И пак не е сигурно. Тъй като 11-те мандата, които хипотетично разгледахме като групата на реформаторите, ще трябва да се разпределят между 5 партии. При това положение от водещо значение ще са резултатите на всяка едно от тях. И изглежда доста съмнително схемата да се нареди в полза на правителство с мандат на БСП.