Посещението на турската парламентарна делегация, водена от председателя на турския парламент Джемил Чичек, премина под знака на стегнат протокол. Не стана ясно какво са коментирали турските депутати с председателя на Народното събрание Цецка Цачева, президента Росен Плевнелиев и премиера Бойко Борисов.
Журналисти бяха допуснати само за протоколни кадри и по този начин не успяха да зададат редица въпроси, които вълнуват обществеността у нас и зад граница.
Не стана ясно как Турция оценява подкрепата на България по отношение на въоръжения спор със Сирия, нито какво е становището на турския парламент на военните действия и размяната на снаряди.
Медиите не успяха да поставят и въпроса за дипломите на турски студенти, издавани у нас. Последният стана актуален след като студенти от Турция, следващи право в СУ "Св. Климент Охридски" алармираха министър Сергей Игнатов, че дипломите им не важат на родна земя.
Освен това не бе предоставена никаква информация от турските представители за групата български туристи, които бяха измамени от "Он Травел" и още не могат да се върнат от Турция.
Медиите имаха осигурен достъп до президентството, само за да чуят приветственото слово на президента. А той обърна внимание предимно на въпроси от икономическата сфера.
Плевнелиев подчерта, че сътрудничеството между България и Турция е на всички нива и се развива отлично.
Доброто сътрудничество съществува между индустриите, регионите, кметовете, клъстърите и между хората, допълни държавният глава
Той отбеляза, че икономическите връзки между двете страни са изключително динамични и в тях се постигат нови рекорди.
Близо 4 милиарда лева е търговският оборот през 2011 г., което е ръст от над 30% спрямо 2010 г.
Турция е на 19-то място в ранглистата на инвеститорите в България, а инвестициите й за първото тримесечие на 2012 г са 10 милиона евро, посочи Плевнелиев.
По думите му, турските инвестиции в България са защитени, имат своята перспектива за развитие, а българските институции работят за това.
Той заяви, че страната ни приветства постигнатото споразумение за изграждането на газопровода Танап, а проектът Набуко и интерконекторната връзка между България и Турция са от изключително важно значение.
"Големи оптимисти сме, че в много, много скоро време ще направим първа копка на жизнено важния за нас интерконектор", коментира държавният глава.
Плевнелиев изтъкна усилията, които България полага за изграждането на транспортните коридори с Турция и подчерта, че страната ни провежда последователна политика в процеса на интеграция на Турция в Европейския съюз.