В Деня на българската конституция и професионален празник на юристите, министър Захариева обяви още, че под неин патронаж се учредява годишната награда "Почтен магистрат". Наградата няма да има финансово изражение.
"Почтен магистрат" се учредява с цел да се поощрят усилията на магистратите, показали висок професионализъм, обективност, гражданска доблест и независимост при упражняване на правомощията и взема решенията си. Наградата ще бъде връчена за първи път на 13 юли 2016 година, когато ще се честват 25 години от обнародването на Конституцията на Република България на 13 юли 1991 година.
До 5 юли 2016 г. Министерството на правосъдието приема номинации за наградата "Почтен магистрат", подадени от български съдии, прокурори, следователи, съдебни служители, адвокати, юристи, студенти по право и журналисти. Номинациите се извършват чрез изтегляне на формуляр, публикуван на сайта на МП.
"Няма нищо по-важно от чистата съвет вечер и професионалното удовлетворение сутрин. Работете така, че с вас да се гордеят родителите и децата ви. Служете на закона, а не на силните на деня, така вие ще бъдете силните", заяви министър Захариева, след като днес връчи дипломите на студентите от Юридическия факултет на Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий".
По думите й страната ни повече от всякога се нуждае от високо подготвени юристи, които да осъществят идеите на реформата в съдебната система. "Продължавайте да гледате в бъдещето и го направете такова, че миналото да ви помни. Не изневерявайте на усещането си за справедливост и на съвестта си", обърна се към студентите министър Захариева.
По-късно пред журналисти тя заяви, че се предвиждат много съществени промени в Закона за съдебната власт.
"Съдебната реформа ще бъде обсъдена на съвета още преди Великден и се надявам след празниците да бъдат приети от Министерски съвет и внесени в Народното събрание. Това е изключително голямо изменение на закона и засяга почти всяка глава – кариерното развитие, конкурсите, дисциплинарните производства, новите правомощия на инспектората и т.н. Знаете, че с Конституцията се дадоха изцяло нови правомощия, реформата в прокуратурата, съдийското самоуправление и още много неща ще бъдат променени. Оказва се, че от 2011 година до момента няма нормативна уредба за съдебните заседатели. Наредбите са отменени от Върховния административен съд, и с право, защото в Конституцията се казва, че статутът на съдебните заседатели се определя със закон, а де факто няма такава законова уредба. Така че глава "Съдебни заседатели” ще бъде променена", обясни министърът.