Уникална апаратура за радиохирургия и лъчелечение ще заработи наесен в София
Болница "Св. Иван Рилски" става референтен център за обучение на специалисти от Югоизточна Европа
От есента в столичната болница "Св. Иван Рилски" ще заработи последно поколение апаратура за радиохирургия и лъчелечение. Единствената по рода си за медицинска апаратура в цяла Източна Европа ще осъществява лечение и операции с кибернож. Процедурите ще бъдат безплатни за пациентите и ще се финансират изцяло от Националната здравно осигурителна каса (НЗОК).
Това съобщиха от пресцентра на здравното министерство, като посочиха, че с новата апаратура в болница "Св. Иван Рилски" България става референтен център за лечение на пациенти. Днес министърът на здравеопазването д-р Петър Москов и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова подписаха договора за доставка, монтаж и експлоатация на апаратурата за радиохирургия и радиотерапия, по-известна като кибернож.
Тя е закупена със средства по старата Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2014 г. Досега по тази програма в сектор "Здравеопазване" са инвестирани 280 млн. лв. в държавните болници с фокус върху онкологията, заяви Павлова.
Апаратурата в "Св. Иван Рилски" ще върне стотици български пациенти от Турция да се лекуват в родината, изтъкна директорът на болницата д-р Мариета Райчева. Разходите за лечение в чужбина са около 500 млн. лв. на година, а само за Турция заминават по 100 души на месец, добави Москов.
Апаратът предполага лечение с радиохирургия, лъчелечение, тумори от 1 милиметър до 30 сантиметра. Всеки пациент, който е с тумор, подходящ за лъчелечение, ще може да бъде лекуван на този апарат, обясни д-р Райчева.
Няма никаква възможност лечението с тази апаратура да бъде свързано с доплащане на даден пациент, категоричен бе министърът.
В рамките на проекта ще се обучават лъчетерапевти, неврохирурзи и медицински физици в западни рефернетни центрове, след което "Св. Иван Рилски" също ще се превърне в референтен център за обучение на специалисти за работа с подобен модел високотехнологични апарати за югоизточна Европа.
"Заедно с оборудването във Варна, Пловдив и Плевен ще сложим край на тъжния керван от българи, които търсят онкохирургия в чужбина", изтъкна миншстърът.
Този уникален за България и региона линеен ускорител дава възможност за много повече от стандартното лъчелечение, тъй като осигурява всички методи за конвенционална лъчетерапия, плюс стереотаксична лъчева хирургия, както на статични, така и на подвижни цели, се посочва в прессъобщението. Съчетаването на двете технологии е уникалното за този ускорител и определя световните стандарти за лъчелечение.
Апаратурата осигурява следните предимства: Изключителен комфорт за пациента - стандартно лъчелечение с отлично качество, в рамките на 2 до 5 минути чисто време на пациент; Радиохирургична процедура може да бъде извършена в рамките на до 15 минути, без пауза при преминаването от един вид към друг вид лечебна процедура; Формирането на лъча при този мултимодален ускорител позволява третиране на големи и малки туморни форми от 1 mm до 30 cm.; Капацитетът на линейния ускорител позволява лечение до над 50 – 60 пациента на работен ден в зависимост от вида на планираните лечебни процедури.
Договорът предвижда и безплатно разширение на софтуера за лъчева хирургия, което ще даде възможност на лекарите да извършват хирургични лъчеви интервенции не само на глава, но и на цяло тяло. Това значително ще разшири обема на пациентите, които могат да се възползват от уникалната технология, коментират от здравното ведомство.
Държавата и НЗОК са гарантирали финансирането на всеки един онкомедикамент, каза още Москов по повод отсъствието на лекарства за онкоболни в много аптеки. Според него проблемът се появява заради паралелната търговия.
"Когато се отнася до криминалната продажба, решението е тежък контрол. Проблеми обаче създава и възможността за легален износ. В момента заедно с индустрията договаряме алгоритми за проследяване на всички преминали границата и влезли в страната количества медикаменти и при сигнализиране за недостатъчна наличност в страната, да бъде спиран временно износът", коментира министърът.
Лиляна Павлова пък заяви, че с този договор на практика правителството покрива поставената си цел да снабди с високотехнологично оборудване един от най-важните сектори в здравеопазването. За следващата година двамата министри си поставят за цел да покрият и нуждите в Спешната помощ.
Според Москов това означава 600 нови линейки, 59 от които са вече на разположение в спешните центрове. Предвижда се и пълно преоборудване и създаване на нова и адекватна инфраструктура във всички спешни приемни в страната, а където е необходимо в отдалечените райони, ще има стационарни спешни центрове с легла.
През новия програмен период всички държавни болници в 39-те големи градове у нас ще могат да кандидатстват за финансиране за модерно медицинско оборудване, каза министър Павлова.