Учени искат да координират технологиите и икономиката у нас

Българският бизнес почти не се интересувал от изследвания и развойна дейност

по статията работи: Андриян Георгиев | 05.08.2011 | 12:30

Научен съвет към премиера или президента, който да координира науката, технологиите и икономиката, предлагат от Федерацията на научно-техническите съюзи (ФНТС).

Българският бизнес почти не се интересува от изследвания и развойна дейност, влага символични средства в наука и разчита на внос на чуждестранни знания и технологии, заяви акад. Васил Сгурев, председател на ФНТС, цитиран от БТА.

iNews припомня, че ФНТС е създадена през 1949 година с обединяването на седем технически организации, сред които Съюзът на българските инженери и архитекти. Първоначално организацията се нарича Научно-технически съюзи, през 1989 година е преименувана на Федерация на научно-техническите дружества, а през 1992 година приема сегашното си име.

Сгурев отбеляза, че през последните 20 години не е създадена нито една българска транснационална компания, която чрез своите звена да е лидер в определи пазарни сектори.

Чуждестранните компании разглеждат страната ни като площадка за пазарна реализация на своите продукти и не изграждат у нас филиали на изследователските си центрове, категоричен е акад. Сгурев.

Той посочи като положителен пример от близкото минало за наш принос в пробивните технологии българският метод за леене с противоналягане "Балевски-Димов", който се използва и сега.

Намалява родният изследователски, научно-приложен и внедрителски потенциал, предупреждават от ФНТС.

По данни на федерацията през последното десетилетие фирмите в България са инвестирали между 0,09% и 0,15% от БВП в научно-изследователска и развойна дейност. За Европейския съюз тези стойности са между 1,15% и 1,25%.

При почти еднакъв брой високотехнологични предприятия в България и във Финландия например, у нас се произвежда 38,4 пъти по-малко добавена стойност, твърдят от ФНТС. 

Високотехнологичните предприятия в скандинавската страна имат почти 68 пъти по-висок оборот от нашите.  Фактът, че българските фирми (в абсолютна стойност) инвестират около 100 пъти по-малко в научно-изследователска и развойна дейност от фирмите във Финландия означава, че големите предприятия в България - най-често собственост на чужди инвеститори, не влагат пари за наука и развой в страната ни,  категорични са от ФНТС. 

Според специалисти от федерацията това е и показател, че структурата на сектора на малките и средни  производствени предприятия е качествено различна, в сравнение с развитите страни в ЕС. 

Клаузи за развитие на изследователска дейност у нас липсват в приватизационните договори при продажба на големите предприятия, отбелязва още акад. Сгурев.

Все още силната фармация у нас разчитала предимно на външно разработени продукти и субстанции. В същото време няколко изследователски лаборатории от БАН и университетите имат сериозни постижения и могат да поемат значителна част от необходимата развойна дейност, твърди акад. Сгурев. 

Според родните специалисти макроикономическата среда, институционалната и законодателна рамка, както и микроикономическата среда не създават необходимите условия за развитие на високотехнологично производство в България.

Тази неблагоприятна тенденция позиционира страната ни в сектори с ниска добавена стойност, а това обрича населението на нисък жизнен стандарт, е записано в меморандум на ФНТС.

Според организацията установеният у нас пазарен модел не стимулира фирмите да влагат собствен ресурс в иновации. Наложително е въвеждането на нови финансови инструменти за ускоряване на технологичните иновации, смятат от ФНТС. Специализирани фондове могат да създадат благоприятни възможности за функциониране на нови високотехнологични фирми, включително от университетите и изследователските организации. Работещите на пазарен принцип венчърни фондове също играят огромна роля при разработването и приложението на новите технологии и иновации. 

През последните десетилетия в страната са се установили сектори, зависими от природни ресурси и евтина  работна ръка. Ако чрез енергийни действия не се създаде корпоративна наука и не се затвори цикълът  "изследване-внедряване", в страната ни ще се изгради икономика, базирана изцяло на чужди знания.

Затова било необходимо създаване на научен съвет към премиера или президента, който да осъществява цялостна координация между науката, технологиите и икономиката, заяви акад. Сгурев.

Според него между българската фундаментална наука и нейната пазарна реализация има огромна празнина. Отсъства реален партньор, който да осъществи трансмисията от БАН и университетите към пазара, комерсиализирайки научно-приложните резултати, твърди председателят на ФНТС. 


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


4 Златка Стоева 05.08.2011 | 15:13
Нали затова имаме нужда да привлечем повече чуждестранни инвеститори у нас. Да влеят финансови средства. Намерим ли спонсори, лека-полека биха потръгнали нещата. Може и не от първия път. България е като един необработен диамант, образно казано.
3 d.krumova _ 05.08.2011 | 14:10
Така е. Но първо трябва да разработи тази икономика и после учените да се включат с идеите си за оптимизиране на работния процес и внедряването на високотехнологични машини. Реално погледнато българскта икономика е в циклаж и разчита само на чуждестранни инвестиции, които в момента не се толкова, колкото се очакваше. Когато се създадат тези високотехнологични предприятия, ще имат нужда от обучени специалисти, не само от общи работници, на които ще трябва да се плаща мотивираща надница. Както се вижда, нещата са много комплексни и навързани.
2 Силвия Димитрова 05.08.2011 | 14:00
Да, но финансови ресурси няма и няма да има. Печелившите и модернизирани предприятие в България се броят на пръстите на едната ръка, а останалите са чужди филиали, които ползват готови и разработени системи, по които си карат работата. После, все по-малко българи се занимават с научна дейност и след като приключат с университетското си образование предпочитат реализация в чужбина. И как няма, след като предприятия почти не се създават, следователно и за тях няма да има работа.
1 Златка Стоева 05.08.2011 | 13:14
Теоретично погледнато, идеята за обединяване на икономика и технологии е равна на успех. Въпросът опира до практическото прилагане. Но след като има чуждестранни инвеститори, заинтересовани от идеята, се чувствам обнадеждена. В България има много сфери за изграждане, съживяване и доразвиване. При влагане на нужните финансови ресурси, не трябва кой знае колко, за да дръпнем напред.

ТВ програма

Кино

  • Сега 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 11:00 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 12:00 По света и у нас
  • 12:25 Новини на турски език
  • 12:35 Малки истории
  • 12:45 Телепазарен прозорец
  • 13:00 Последният печели...
  • 14:00 Телепазарен прозорец
  • Сега "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:30 "Присъда" - сериал, с.2, еп.55 /п./
  • 15:00 Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • 16:00 Премиера: "Моите братя и сестри" -...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • Сега "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Лабиринт към щастието" (премиера)...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" (нов сезон) -...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.